اصول مطب داری

نوشته شده توسط واحدخبرایران مدلاین در . ارسال در اخلاق پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرض کنید در مطب نشسته اید و مشغول ویزیت هستید.ناگهان بیماری بدون هماهنگی وارد اتاق  شده و خودش را روی صندلی ولو می‌کند و بلافاصله شروع می‌کند به غر زدن: «چرا اینقدر معطلم می‌کنین؟

باورم نمی‌شه که شما همیشه دیر می‌کنید. شما اصلا متوجه می‌شید که وقت من خیلی مهمه؟ من باید از کارم مرخصی بگیرم که اینجا باشم و حالا باید وقت با ارزشم رو بیکار اینجا تو اتاق انتظارتون بشینم چون شما دیر می‌کنید.»

شنیدن اینگونه جملات برای هر  پزشکی آزاردهنده است. آیا برای شما نیز پیش امده که در تاخیر پیش آمده گناهی نداشته باشید اما در عین حال کاری نیز در مورد آن نمی‌توانید انجام دهید. این گناه پزشک نیست که بیمار قبلی در ترافیک گیر کرده و دیر به مطب رسیده است. تاخیر یک بیمار‌ ،گاه می‌تواند وقت تمام بیماران بعدی را به تاخیر بیاندازد.به خصوص اگر زمینه کاری شما فقط نسخه نویسی و ویزیت نبوده و باید برای درمان بیمار وقت بیشتری صرف کنید. شما چه می‌توانید بکنید؟

سرکار خانم! من واقعا متاسفم. کاملا حق با شماست. بیمار قبل از شما در ترافیک مونده بود. ما بایست به شما زنگ می‌زدیم و بهتون اطلاع می‌دادیم که کمی تاخیر در کار شما هست.»

چرا شما باید عذرخواهی کنید؟

گاهی اوقات بیماران نیاز دارند که چنین عذر خواهی را بشنوند؛ حتی اگر این مشکل از شما نباشد! ما باید خودمان را جای شخص دیگری بگذاریم که انگار دارد به درد و دل‌های خود ما گوش می‌کند. "این یک نکته طلایی در خدمت به مشتری و اخلاق پزشکی است." حتی اگر نمی‌توانید مشکل بیمار را حل کنید تلاش کنید بیمار متوجه شود شما به او اهمیت می‌دهید یا سعی در حل مشکلش دارید.

این نکته در کاهش ناراحتی و تخلیه روحی او بسیار موثر است.

اما "تخلیه روحی" چیست؟ وقتی بیمار آزرده خاطر شما در محیط کار یا خانواده، بد شما را به دوستانش می‌گوید، این در طبابت اصلا خوب نیست! چه شما خوشتان بیاید یا نیاید. مشکل را شخصی نکنید. چه کسی می‌داند ریشه دلخوری و آرزدگی بیمار شما در کجاست؟ شاید یک مشکل خانوادگی است که او را آزار می‌دهد و هیچ ربطی هم به شما ندارد. چرا شما روزتان را خراب کنید؟

وقتی بیمارتان خیلی "پرروست" چه می‌کنید؟

آیا درست است که رودررو با بیمارتان در مورد رفتار نادرستش برخورد کنید؟ چنین واکنشی می تواند یک انتخاب مرگ و زندگی محسوب شود! اگر رفتار بد را ندیده بگیرید دائما تکرار می‌شود.

مثلا اگر بیماری داشته باشید که حین کار شما دائما با تلفن همراهش صحبت می‌کند، شما نمی‌توانید کارتان را انجام دهید. گرچه به نظر خود بیمار کارش با تلفن همراهش مهم‌تر از این است که شما کارتان را انجام دهید. شاید بد نباشد در اتاق انتظار مطب یک اعلانیه بزنید و خواهش کنید بیمار قبل از ورود به اتاق کار تلفنش را خاموش کند یا با تلفن صحبت نکند شاید هم بد نباشد که مودبانه از بیمارتان بخواهید در صورتی که سرش شلوغ است و کار مهمتری دارد منشی وقت درمانش را عوض کند.

ممکن است این مریض‌ها دوباره برنگردند ولی خوب چه کسی به تعویض وقت چنین بیماری و شاید نیامدن بار بعدیش اهمیت می‌دهد؟ این جور بیمار‌ها اوضاع مطب را خود بخود به هم می‌ریزند.

آیا می‌توان با بیماران وقتی که با وقت شما با بی‌انصافی برخورد می‌کنند رک بود؟

پاسخ مثبت است. اما شما باید این کار را به نحوی انجام دهید که آنها را ناراحت نکند . می‌شود با چنین سوالی شروع کرد: «کاری هست من بتونم انجام بدم تا شما اینجا وقت ملاقات راحتتری داشته باشید؟ می‌دونم که سرتون شلوغه و می‌خوام که احساس حداکثر راحتی رو داشته باشید، اگر مشگلی دارید به من بگید و ضمنا بگید دوست دارید چطور حلش کنیم.»

به نظر "پاچه خوارانه "می‌آید؟ مثل یک بادمجان دور قاب چین؟ کاملا اینطور است! اما اگر باعث می‌شود شما کارتان را راحت‌تر انجام دهید و جلوی مشکلات بعدی را می‌گیرداصلا مهم نیست. اگر به نظرتان می‌آید که بیمار با شما خصومت شخصی دارد از او بپرسید شاید می‌خواهد پزشک دیگری درمانش کند.

چند توصیه ساده که می‌تواند به سرعت رفتار‌های آزار دهنده را تغییر دهد:

  • پوزش بخواهید و سعی کنید مشکل را حل کنید.
  • به بیمار گوش کنید و به ناراحتی و ترسش احترام بگذاید.
  • موضوع را شخصی نکنید.
  • همیشه مودب و با وقار باشید اما روش‌های خلاقانه‌ای برای یاد آوری رفتار بی‌ادبانه و آزاردهنده بیمار پیدا کنید.فراموش نکنید که شما جزو نخبگان جامعه هستید.

اگر این روش‌ها نتیجه نداد به یاد آورید که شما یک «حرفه‌ای» هستید. شما فقط نمایانگر خودتان نیستید بلکه نمایانگر حرفه و محل کارتان هم هستید. اگر مشکلی هست خلاقیت به خرج دهید و معضل را حل کنید. یادتان باشد که کار پزشکی یک کار تیمی است که از منشی شروع و به اتاق پزشک ختم می‌شود و شما  نقش کلیدی در حل معضل بیماران مشکل دار دارید

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.