برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

نقشه شنوایی کشور ترسیم می شود

نوشته شده توسط واحدخبرایران مدلاین در . ارسال در خبرهای پزشکی ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت و سرپرست مرکز همکارسازمان جهانی بهداشت از ترسیم نقشه شنوایی کشور، سلامت شنوایی در ایران و کشورهای منطقه خبر داد.
دکتر سعید محمودیان با اعلام این خبر در «کارگاه مبانی، استانداردها و شیوه نامه ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از گوش و شنوایی نوزادان و کودکان» گفت: ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از گوش وشنوایی نوزادان و کودکان یک برنامه نوپا در وزارت بهداشت است.

وی افزود: ادغام این برنامه در حال حاضر در سیستم سلامت کشور کلید خورده است و از این پس جزو برنامه های بهداشتی کشور محسوب شده که استانداردهای خدمات آن تعریف شده و اجرا می شود.

60 درصد تولد نوزادان کم شنوا قابل پیشگیری است

وی افزود: سالانه شاهد تولد 5 هزار نوزاد کم شنوا در ایران هستیم که 60 درصد از این موارد در نوزادی قابل پیشگیری هستند و می توان جلوی معلولیت این افراد را در آینده گرفت.

این متخصص اعصاب شنوایی و الکتروفیزیولوژی عضو هیات علمی دانشگاه کم شنوایی را معلولیت خاموش نامید و اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته زیر یکماه تمام کارهای درمان نوزادان کم شنوا اعم از شناسایی و درمان آنان انجام می شود.

وی ادامه داد: غربالگری نوزادان کم شنوا در زمینه درجه کم شنوایی، نوع و سمت کم شنوایی باید زیر یکماه انجام شود. تشخیص به موقع کم شنوایی و ناشنوایی یکطرفه یا دوطرفه باید پیش از سه ماهگی انجام شود.

قانون 136

وی مداخله درمانی به موقع پیش از 6 ماهگی را هدف دیگر برنامه دانست و گفت: در واقع قانون 136 بر غربالگری پیش از یک ماهگی، سه ماهگی و 6 ماهگی حاکم است.

رییس اداره سلامت گوش و شنوایی مقاطع غربالگری شنوایی را ارزیابی سلامت شنوایی کودک در دو نوبت نوزادی و 3 تا 5 سالگی اعلام کرد و بیان داشت: غربالگری همگانی شنوایی نوزادان در کشور هم اکنون انجام می شود و در سال جاری غربالگری شنوایی دوره نوزادی در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی (شبکه) ادغام شده است.

466 میلیون نفرکم شنوایی معلولیت زا دارند

دکتر محمودیان افزود: 466 میلیون نفر در جهان با کم شنوایی معلولیت زا زندگی می کنند که 6.8 درصد بار کلی بیماری (BGD) جهان را تشکیل داده و بر اساس سال های سپری شده با ناتوانی (YLD) سومین عامل است.

50 درصد کم شنوایی بزرگسالان قابل پیشگیری است

وی با بیان این که دو سوم افراد کم شنوا در کشورهای در حال توسعه هستند، تصریح کرد: بیش از 50 درصد از انواع کم شنوایی و ناشنوایی بزرگسالان و 60 درصد از انواع کم شنوایی و ناشنوایی کودکان با اجرای برنامه های مراقبتی قابل پیشگیری هستند.

وی تولد روزانه 3 تا 5 نوزاد با کم شنوایی شدید در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس مقالات سواد مردم در زمینه گوش و شنوایی بسیار پایین است به طوری که 97 درصد آنان نیاز به آموزش در این زمینه دارند.

گفتنی است در این کارگاه استانداردهای خدمت در زنجیره خدمات مراقبتی از شناسایی، تشخیص و مداخله درمانی توانبخشی برای مدیران و کارشناسان برنامه سلامت گوش و شنوایی دانشگاه های سراسر کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.