برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

کمبود دارو در ایران : آری یا نه.

نوشته شده توسط behdasht.gov.ir در . ارسال در خبرهای پزشکی ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش وبدا، دکتر سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو به صورت ماهانه تعداد کمبودهای دارویی را اعلام می کند، گفت: این عدد کاملا متغیر است، در سال گذشته تعداد کمبود اقلام دارویی به ۲۰۰ قلم و در سال ۹۶ به ۵۰۰ قلم می رسید، اما امسال میانگین کمبودها از ابتدای سال به ۴۰ قلم می‌رسد.

وی افزود: موضوع کمبودهای دارویی ارتباط مستقیمی با موضوع ارز دارد، چراکه بخش زیادی از داروهای کشور دارای یک جزء وارداتی هستند و موضوع ارز از دلایل اصلی کمبودهاست؛ امسال در شش ماهه اول سال تخصیص ارز به خوبی صورت گرفت، چنانچه اگر چالش های ارزی سال گذشته را امسال نیز داشتیم قطعاً کمبودهای ما بیشتر از این تعداد بود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اظهار نظرهای اخیر در خصوص کمبودهای بی سابقه دارویی، عنوان کرد: این اظهارنظرها مصداق تشویش اذهان عمومی است چراکه وقتی عنوان می‌شود کمبودها در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است یعنی سوابق کمبودها در ۲۰ سال اخیر هر قدر بوده این میزان بیشتر است، در حالی که در سال ۹۶ تعداد کمبودها به ۵۰۰ قلم نیز می رسید.

وی ادامه داد: حسب دستور وزیر بهداشت از افرادی که چنین اظهارنظرهایی را داشته اند می خواهیم که مدارک و مستندات خود را ارائه دهند و درصورت عدم ارائه مستندات لازم سازمان غذا و دارو نسبت به اقامه دعوی اقدام و مسیر از سوی نهادهای امنیتی نیز دنبال خواهد شد.

دکتر محمدی با تاکید بر اینکه اظهارنظرهای نسنجیده با اهداف مختلف باعث ترس مردم و دپوی دارو می شود، گفت: گاهی اوقات یک دارو به اندازه یک ماه موجود است و ممکن است تا یک سال مورد مصرف قرار گیرد، اما به محض اینکه در مورد کمبودها هشدار داده می شود مردم اقدام به دپو کرده و کمبودها تشدید می شود؛ چنانچه در مورد داروی رمدسیویر در برهه ای از زمان به اندازه ۶ ماه داروی بازار تامین شد اما در دو هفته مصرف شد همچنین درمورد داروی آمفوتریسین بی به اندازه نیاز سه ماه تامین و در یک هفته دارو به اتمام رسید.

وی افزود: در مرداد ماه با کمبود سرم مواجه بودیم، همزمان واردات و تولید را افزایش دادیم، اما در شهریور ماه دیدیم که برخی مجموعه‌ها سرمهایی را عرضه می کردند که تنها یک ماه تاریخ مصرف داشت این یعنی سرم ها دپو شده بود؛ در مورد انسولین شرکتی به ما نامه زده است که از بهمن و اسفند سال گذشته انسولین قلمی موجود داریم که به فروش نمی رسد در حالی که تا خردادماه امسال با کمبود انسولین مواجه بودیم چگونه می شود که از بهمن و اسفند سال گذشته انسولین موجود داشته که به فروش نرفته است؟؛ یعنی این دارو احتکار شده بود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پایان با اشاره به اینکه کمبودها همیشه وجود دارد، گفت: با نگاهی به سایت سازمان غذا و داروی کشورهای مختلف متوجه خواهید شد که کمبودها همیشه اعلام می شود و ممکن است به هر طریقی الگوی مصرف یک دارو تغییر کرده و کمبود ایجاد شود، ما نمی‌گوییم کمبود وجود ندارد اما تلاش می‌کنیم در مدت زمان کوتاه نسبت به تامین آن اقدام کنیم.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.