برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

شرکت مدرنا فاز اول آزمایش بالینی واکسن ایدز را آغاز کرد

نوشته شده توسط er.euronews.com در . ارسال در خبرهای پزشکی بین الملل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  شرکت آمریکایی مدرنا فاز اول از آزمایش‌های بالینی واکسن ایدز خود را با تزریق به افراد داوطلب آغاز کرد.

این واکسن با همکاری شرکت مدرنا و سازمان غیرانتفاعی تحقیقات علمی IAVI ساخته شده و همچون واکسن کرونای تولید مدرنا مبتنی بر فناوری انقلابی mRNA است. بخشی از بودجه این پروژه را بنیاد بیل و ملیندا گیتس تقبل کرده است.
محققان می‌گویند با تزریق این واکسن، گلبول‌های سفید جهش‌یافته خونی قادر خواهند بود آنتی‌بادی‌های خثنی‌کننده گسترده‌ای موسوم به bNAb را تولید کنند که طیف وسیعی از انواع ایدز را خنثی می‌کند.
در واقع واکسن جدید از فناوری پیشرفته mRNA استفاده می‌کند تا به سلول های بدن بیاموزد چگونه پروتئین‌هایی بسازند که واکنش دستگاه ایمنی بدن را تحریک کنند. در یک آزمایش مقدماتی در سال گذشته تیم تحقیق دریافته‌بودند که آنتی‌ژن‌های اچ‌آی‌وی ایمنی مطلوبی را در ۹۷ درصد از شرکت‌کنندگان ایجاد می‌کنند.
هدف از فاز نخست آزمایشات بالینی این واکسن، که در آن ۵۶ فرد داوطلب در آمریکا شرکت داشتند، بررسی ایمنی و میزان اثربخشی واکسن است. در فرایند واکسیناسیون، که همچون واکسن کرونا دو مرحله‌ای است، ۴۸ نفر از داوطلبان یک دوز از واکسن را دریافت می‌کنند. ۳۲ نفر دوز تقویتی یا بوستر را نیز دریافت خواهند کرد و ۸ نفر نیز تنها با دوز تقویتی یا بوستر واکسینه خواهند شد.
استفن هوگ، مدیرعامل مدرنا، با ابراز رضایت از آغاز آزمایشات بالینی این واکسن گفت: «ما بسیار خوشحالیم که با IAVI و بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای به کارگیری فناوری mRNA خود در زمینه اچ‌آی‌وی همکاری می کنیم.»
ارک فاینبرگ، رئیس شرکت IAVI، نیز با هیجان‌انگیز خواندن طراحی واکسن با استفاده از روش mRNA گفت: «جستجوی واکسن اچ‌آی‌وی طولانی و چالش‌برانگیز بوده است و داشتن ابزارهای جدید در حوزه سیستم ایمنی و پلتفرم‌هایی نظیر mRNA می تواند کلید پیشرفت سریع برای ساخت واکسن موثر و ضروری برای ایدز باشد.»
امروزه ایدز با داروهایی که می‌توانند تجمع ویروسی را به طور محسوسی کاهش دهند تا ویروس منتقل نشود و همچنین قرص‌هایی که می‌توانند از آلوده شدن افراد جلوگیری کنند، بسیار قابل کنترل‌تر شده است. با این وجود پس از دهه‌ها تحقیق هنوز هیچ واکسنی برای آن ساخته نشده است. پیشتر چندین واکسن ایدز وارد آزمایشات بالینی شده بودند اما در مراحل بعدی شکست خوردند.
ویروس ایدز عمدتا از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، تزریق خون آلوده و یا از مادر به کودک در دوران بارداری منتقل می‌شود. این ویروس برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ کشف شد و گفته می‌شود از پستانداران غیرانسانی (عمدتا شامپانزه‌ها) به انسان در غرب آفریقای مرکزی در فرآیندی به نام «زئونوز» (بیماری مشترک انسان و حیوان) منتقل شد.
از زمانی که ایدز برای اولین بار در جهان شناسایی شد تا کنون ۳۶ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که اکنون حدود ۳۸ میلیون نفر نیز، عمدتا در شرق و جنوب آفریقا، با این بیماری زندگی می‌کنند.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.