برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

اختلال بینایی درسفرهای فضایی

نوشته شده توسط واحدخبرایران مدلاین در . ارسال در خبرهای پزشکی بین الملل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

مطالعه جدید محققان دانشگاه کارولینای جنوبی نشان می‌دهد مغز فضانوردانی که مدت زیادی در فضا اقامت داشته‌اند، به سمت بالای جمجمه جابجا شده است.

هنوز مشخص نیست که چه مدت طول می کشد تا مغز روی زمین و تحت تاثیر جاذبه، به محل عادی خود بازگردد. این نگرانی وجود دارد که در صورت جابجاشدن مغز به سمت بالای جمجمه در فضا، رگ‌های خونی تحت فشار قرار گیرند و خونریزی کنند. پیامدهای این موضوع در صورت وجود هنوز ناشناخته است.

 

مطالعات نشان می‌دهد برخی از فضانوردانی که از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازمی‌گردند، با مشکلات بینایی مواجه می‌شوند. ناسا این پدیده را VIIP یا اختلال بینایی و فشار داخل جمجمه نامیده است. . محققان احتمال می دهند که جابجایی مغز به سمت بالای جمجمه، عامل بروز پدیده VIIP باشد، اما در این مورد اطمینان ندارند.

با توجه به اینکه ناسا قصد دارد تا سال 2030 میلادی سفر انسان به مریخ را ترتیب دهد، در این ماموریت طولانی که سه تا شش ماه به طول می‌انجامد، سوال محققان این است که چه تغییراتی ممکن است بر روی مغز و سایر اندام‌های بدن‌ صورت گیرد.

برای انجام این تحقیقات، محققان مغز 34 فضانورد را MRI کردند. 18 فضانورد در ایستگاه فضایی ماموریت داشتندکه میانگین اقامتشان 165 روز بود. بقیه فضانوردان در ماموریت شاتل (در مدارهای پایین زمین)، با میانگین 14 روز بودند. هر دو گروه قبل از ماموریت و یک هفته پس از ماموریت تحت اسکن مغزی قرار گرفتند. محققان قادر به مشاهده تغییرات ساختاری مغز 18 فضانورد گروه اول بودند. مغز 12 فضانورد از گروه اول به سمت بالای جمجمه حرکت کرده بود، ولی چنین تغییری در 6 نفر دیگر که سفرهای کوتاه مدت داشتند دیده نشد. از طرفی در تمام فضانوردان گروه اول باریک‌شدن فضای مایع مغزی نخاعی در قسمت بالای مغز دیده شد. محققان دلیل این امر را این‌گونه توصیف می‌کنند: جاذبه زمین مایعات بدن را به طور نرمال به سمت پایین می‌کشد،‌ ولی در شرایط میکروگرانشی فضا، مایع مغزی نخاعی بیشتری اطراف مغز تولید می‌شود که مغز را به سمت بالا حرکت می دهد.مطالعات بیشتری بر روی سلامت،‌ حرکت، تفکر و دیگر شرایط فضانوردان در یک سفر فضایی در حال انجام است.

 

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.