ارائة تلقينات هيپنوتيزمي و پس هيپنوتيزمي:قوانین

در . ارسال در هیپنوتیزم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تلقینات هیپنوتیزمی مبتنی بریک سری قوانین واصول می باشد.که بتدریج درموردآن ها توضیح می دهیم.

 

قانون اثر غالب

طبق اين اصل، احساسات قوي‌تر از احساسات ضعيف‌تر پيشي مي‌گيرد. بنابراين بار ديگر متوجه خواهيد شد كه ربط دادن تلقيناتتان به يك احساس غالب از توسّل به اراده خودآگاه مؤثّرتر خواهد بود. يكبار كلارنس دارد, وكيل مدافع معروف, استراتژي دادگاه بدوي خود را توصيف كرد. او احساسات هيأت منصفه را تحريك كرد به‌طوري كه آن‌ها بر آن شدند طبق نظر او تصميم بگيرند و سپس به دنبال يك نكته فني بود تا به آن‌ها ارائه دهد و دادگاه را قانع كند. ما به عنوان درمانگر, به همين صورت با تحريك احساسات بيماران و ربط دادن تلقينات به آن‌ها, مي‌‌توانيم نفوذ و قدرت بيشتري روي آن‌ها داشته باشيم. عقيده من اين است كه‌اين استراتژي احتمالاً در بيماراني كه در تصميم گيري بر قلب و احساساتشان بيشتر از هوش و عقلشان تأكيد دارند, مؤثّرتر است. در ارتباط با همين موضوع, شايد بارها خواسته‌ايد كه تنش دروني و انتظاري را در بيمار ايجاد كنيد كه فقط از طريق ارائة پاسخ هيپنوتيزمي مطلوب مي‌توانند رفع شوند.

Hypnosis history mesmer

اصل ترغيب

گاهي اوقات, ما به عنوان درمانگر, در واقع, سعي مي‌كنيم بيمارانمان را از پشت به سمت يك هدف سوق دهيم. مثل تلاش براي هل دادن يك قاطر (آدم لجباز) به سمت مقصد خود,

درمي‌يابيم كه بعضي از بيمارانمان سرسختي كرده و در مقابل ما مقاومت مي‌كنند. به جاي اين‌كه افراد را از پشت سر هل دهيم, بايد از روبرو آن‌ها را به سمت هدف ترغيب كنيم. بنابراين, همانطور كه شما تلقينات را ارائه مي‌‌كنيد, حرفهايي نيز دربارة اهداف بيمار در بين كلامتان به زبان آوريد.اين اصل ما را تشويق مي‌‌كند تا انگيزش‌ها و اهداف بيمار را با تلقيناتمان مرتبط كنيم, درست مثل قانون اثر غالب كه ما را تشويق مي‌‌كند تلقينات را به احساسات قوي بيمار ربط دهيم. به عنوان بخشي از يك تلقين براي تعميق, با استفاده از روش تصويرسازي, مي‌توانيد بگوييد: "همانطور كه آن دست به سمت صورتت حركت مي‌‌كند, بيشتر و بيشتر در خلسه فرو مي‌‌روي, زيرا مي‌خواهي زندگي كني تا بچه‌هايت را بزرگ كني, و مي‌خواهي يك آدم غيرسيگاري شوي." در واقع با بيماران كار مي‌‌كنيد كه او به منطق در مقايسه با احساس در زندگيش اهميت بيشتري بدهد, براي اين‌كه تلقينات شما را بپذيرد براي او دلايل منطقي (يا حتي دلايل منطقي كاذب) بياوريد.

اصل تلقين مثبت

به جاي رو كردن انگيزه‌ها و نگرش هاي موجود, انگيزش و نگرش‌هاي مثبت در بيمارانتان ايجاد كنيد. انجام اين عمل گاهي مشكل است و در واقع, هيچ تحقيقي گواه بر اين اصل وجود ندارد. بنابراين متوجه خواهيد شد كه كسي كه در تدوين اين كتاب كمك كرده گاهي به تلقين منفي متوسّل مي‌‌شود. با اين وجود بر اساس آموزش هاي باليني, توصيه مي‌كنم هر وقت ممكن بود, تلقينات منفي را به مثبت تغيير دهيد. هرگاه‌ اين عمل قابل انجام نبود, سعي كنيد با يك عمل آسان يا تلقين مثبت قابل قبول از تلقينات منفي پيشي بگيريد.

با توضيح به بيماري كه وزنش تحت كنترل است تلقين كنيد كه "تو گرسنه نخواهي شد" (يك موضوع بعيد و ناخوشايند), بهتر است اينگونه تلقين كنيد ؛ "تو متعجب خواهي شد وقتي بفهمي, واقعاً چقدر راحت خواهي بود, زيرا آنقدر در كارهايي كه انجام مي‌‌دهي غرق خواهي شد كه زمان به سرعت خواهد گذشت, و ناگهان, با شگفتي, در خواهي يافت كه زمان صرف ديگر وعده غذاست." به عنوان مثال ديگر,به جاي تلقين اين‌كه "تو غذاها و شيريني‌هايي كه برايت بد است نخواهي خورد," بهتر است اينگونه تلقين كنيد كه؛ "تو به فكر سلامتي‌ات هستي, و با مهرباني و احترام با آن رفتار مي‌‌كني, گويي بدن تو درست مثل پسر كوچك عزيز و بي‌‌گناهت است كه عاشقش هستي, و كاملا" به مراقبت و محافظت تو وابسته است. تو از جسم خود محافظت و مراقبت خواهي كرد, درست همانطور كه از پسرت محافظت و مراقبت مي‌‌كني." در صحبت با كودكي كه مشكل شب ادراري دارد. به جاي صحبت دربارة خيس نكردن رختخواب, بهتر است دربارة يك "رختخواب خشك" صحبت كنيد.

اصل پاداش مثبت

بيمار را هم در هنگام خلسه و هم خارج از آن تشويق و تعريف كنيد. "تو داري اين كار را به خوبي انجام مي‌‌دهي." "خوبه. تو داري خيلي خوب انجام مي‌‌دهي." "آهان. درسته. و از بي‌وزني آن دستت واقعاً لذت مي‌بري, و اين حالت ادامه پيدا مي‌‌كند تا دستت به سمت صورتت حركت كند." "امروز خيلي سخت كار كردي و اميدوارم كه ضمير ناخودآگاهت به خاطر اين‌كه از نظر هيپنوتيزمي با استعداد و ماهر هستي به خود بباله." به عنوان يك نمونه ديگر از اين‌كه چگونه مي‌‌توانيد از بيمار هيپنوتيزم شده تعريف كنيد, به آن‌چه اريكسون به يك بيمار خود در دو موقعيت متفاوت گفت, توجه كنيد: "وقتي بيدار شدي, مي‌‌خواهم از تو قدرداني كنم به خاطر اين‌كه‌ امشب به شايستگي كارت را انجام دهيد." "مي‌‌خواهم بداني كه به خاطر بزرگواري و مهرباني است كه به من اجازه دادي تا با سليقه خود كارها را انجام دهم و از تو تشكر مي‌كنم. من بسيار سپاسگذارم. بسيار لطف كردي......."

بر پايه تحقيقات روانشناسي اجتماعي تعريف و تمجيد عموماً موجب حس تفاهم گشته و ما را محبوب مي‌‌كند و در نتيجه,ميزان پذيرش بيمار را در تلقينات افزايش مي‌دهد.

بعضي از تلقينات خاص را مي‌توان به‌طور غيركلامي نيز به‌طور مثبت تقويت كرد. براي مثال, در تسهيل عمل پرواز, سنگيني لگن, يا بي‌حسي در ناحيه مچ, هيپنوتيزم درمانگر مي‌تواند تلقينات كلامي را با زدن دو يا سه ضربه آرام به بازو يا دست بيمار تقويت كند؛ "و همانطور كه من به آن دست ضربه مي‌زنم, متوجه خواهي شد كه چگونه بي‌حسي شروع مي‌‌شود و در تمام آن دست پخش مي‌‌شود."

به همين شكل, شما مي‌‌توانيد با زدن ضربه‌هاي آرام به زير بازوي بيمار از پايين به بالا در حين عمل دم يا با بلند كردن آرام سر انگشتان, بيماري را كه در عمل پرواز پيشرفت كندي دارد, تحريك كنيد.

ادامه مقاله

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.