انواع تلقینات هیپنوتیزمی : ادامه تلقین ها

در . ارسال در هیپنوتیزم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تلقینات هیپنوتیزمی : سایرشیوه های تلقین هیپنوتیزمی بدین قرارمی باشد.

 تجسم نمادين و استعاره‌اي

اين تلقينات معمولاً به گفته‌هاي كلامي‌ اشاره مي‌‌كنند. با وجود اين, تأثير تجسم در هيپنوتيزم آنقدر زياد است كه به عقيده من ما بايد تلقينات تجسم را به عنوان يك طبقه از تلقين بپذيريم. قانون اثر معكوس اصلي است كه استفاده از تجسم را تأييد مي‌‌كند, بخصوص در ايجاد تأثيرات فيزيولوژيكي كه در پي دارد. براي مثال, بيماران را وادار كنيد تصور كنند كه دردشان شبيه به چه چيزي است و سپس اصلاح اين تجسم مي‌تواند تسكين دهنده باشد. يك معده اسيدي عصبي - را تجسم كنيد و سپس اين تصوير را به تصاوير (و صداها, احساسات و بوها )آرامش دهنده‌اي كه اغلب ترشح معدي را كاهش مي‌دهند تغيير دهيد. اصلاح تجسم يك تكنيك هيپنوتيزمي قدرتمند است. تجسم نمادين نيز, همان‌طور كه به‌طور مصور در تكنيك تخليه هيجاني در سكوت و ديگر تكنيك‌ها در اين كتاب خواهيد ديد, براي درمان مشكلات احساسي به كار مي‌رود.

The cataleptic state

در آخر, به تجسم استعاره‌اي نيز بايد اشاره كرد. شرايط يا سخنان غير عادي بيمار اغلب تجارب تجسمي‌ استعاره‌اي وي را بيان مي‌‌كند. براي مثال, يك بيمار ممكن است بگويد: " من طوري حس مي‌كنم مثل اين‌كه در يك نهار هستم, " يا " و من گير كرده‌ام و نمي دانم چگونه خود را خلاص كنم " يا " در تله افتاده‌ام. " تلقيناتي كه بيمار خود را در يك چنين شرايطي تصور مي‌‌كند مي‌تواند يك روش درماني ارزشمند در برانگيختن احساسات عميق‌تر, شرح دادن موفقيت, و تسهيل كار از طريق تضادها.

بيان تلقينات

هيپنوتيزم اساساً روش برقراري ارتباط ظريف با بيماري است كه در حالتي از تمركز قرار دارد. لازمه خبره شدن در هيپنوتيزم اين است كه در روش جديد صحبت كردن و برقراري ارتباط, " زبان خاص " هيپنوتيزمي استاد شويد. به همين دليل, همان‌طور كه در هيپنوتيزم مطالعه مي‌‌كنيد و طرز كار آن را مي بينيد, تشويق مي‌شويد كه عبارات و تلقيناتي را كه توجه شما را جلب مي‌‌كنند يادداشت نمائيد. شما به ارزش ضبط كارگاه‌ها و طرز كار هيپنوتيزم و پس از آن مطالعه زبان و بيان تلقينات پي خواهيد برد.

بعضي از نويسندگان و معلمان تأكيد كرده‌اند كه شخص خودش به خلسه فرو برود, و به راحتي " به ضمير ناخودآگاه اعتماد كرده‌ايد و تلقينات را بيان كند و هيپنوتيزم درماني را هدايت نمايد. اين تذكر از بحث اريكسون نشأت مي گيرد, يك مورد جذاب خاصي كه وي آن را به دقت انجام مي‌داد. با وجود اين, قبل از اين‌كه باور كنيم چيزهايي از ضمير ناخودآگاه‌ها بيرون مي‌آيد, بايد چيزي درون آن بگذاريم !

اريكسون پس از 40 سال تجربه در نوشتن, بازنويسي و تهيه دقيق تلقينات مطمئناً مي‌توانست به ضمير ناخودآگاهش اطمينان كند كه به‌طور خودانگيخته در تلقينات و عقايد مداخله نمايد. و اين وصفيت تمام پزشكان باليني با تجربه است. رولومي يك بار گفت: " شرايط درمان‌گر مثل هنرمندي است كه سال هاي زيادي صرف مطالعه تكنيك آموزش منظم كرده است؛ اما مي‌داند هنگامي كه در حال كشيدن نقاشي است, اگر افكار تكنيكي خاصي ذهن وي را اشغال كنند, در آن لحظه او بصيرت خود را از دست داده است......

پس از مطالعه كامل و دقيق تكنيك هيپنوتيزم و ارائه تلقينات, شما به‌طور فزاينده‌اي درخواهيد يافت كه مي‌‌توانيد به خود اطمينان كنيد كه به‌طور خودانگيخته دست به ابتكار بزنيد. در حقيقت, همان‌طور كه پيشرفت مي‌‌كنيد, بدون شك از تلقينات خلاقانه و ارزشمندي كه به ذهنتان خطور مي‌‌كند, لذت خواهيد برد. با اين وجود, از عقيده " اعتماد به ضمير ناخودآگاه " نبايد براي توجيه كردن كار باليني سرسري و فقدان آمادگي فكري يا برنامه‌ريزي درماني استفاده شود.

مي‌‌خواهم شما را به صرفه‌جويي در زمان براي يادداشت برداشتن تلقينات و استعاره‌ها تشويق كنم. به مفاهيم و عقايدي كه در اين كتاب مورد توجه شما قرار مي‌گيرد توجه كنيد و آن‌ها را بنويسيد و سپس آن‌ها را از آن خود كنيد. دقت كنيد كه كجا مكث مي‌‌كنيد. و با تلاش, معاني تلقيناتشان را امتحان كنيد. كار هيپنوتيزمي خود را روي نوار ضبط كنيد و پس از آن, به آن‌چه مي‌گويند و اشاره مي‌‌كنيد گوش دهيد.

اين گونه مطالعه و آمادگي كامل براي كسب مهارت در هنر هيپنوتيزم بسيار مهم است. تجربه من اين است كه تعداد زيادي از هيپنوتيزم درمان‌گران زبردست كه به نظر مي‌رسد " چرب زبان " باشند, واقعاً ظاهري خودساخته دارند. در بيشتر موارد ساعت‌هاي طولاني را صرف تدوين دقيق تلقينات و استعاره‌هايي مي‌‌كنند كه به كار مي برند, و سپس, آن‌ها را به حافظه مي سپارند. و اين همان كاري بود كه اريكسون انجام مي‌داد, وي سال‌هاي زيادي را به‌طور خودانگيخته به نوشتن و بازنويسي تلقينات و استعاره‌هايي كه براي بيمارانش به كار مي برد صرف كرد.

ريتم و مكث ها

اكثر پزشكان باتجربه حين عمل هيپنوتيزم با ريتم و آهنگ سخن مي‌گويند, خصوصاً جملات را به صورت عبارت بيان مي‌‌كنند, به نظر مي‌رسد كه‌ اين عمل در ارائه پاسخ هيپنوتيزمي كمك مي‌‌كند. اشتباه مشترك دانشجويان اين رشته‌ اين است كه آن‌ها تمايل دارند كه به‌طور مداوم به صورت سخنراني يا مكالمه‌اي, بدون وقفه حرف بزنند.

نه تنها صحبت كردن به صورت ريتميك مفيد است, بلكه در طي مرحله القاء كم كردن تدريجي سرعت حرف زدن نيز مفيد است. بنابراين همان‌طور كه القاء پيش مي رود, شما آهسته‌تر و در آرامش بيشتري صحبت كنيد. با اين وجود, استثناء نيز وجود دارد, گاهي ممكن است كه با يك بيمار وسواسي يا مقاوم كار كنيد كه هر چه شما مي‌گوئيد بيش از حد مورد تحليل قرار مي‌دهد. با اين نوع بيماران بهتر است,لااقل تلقينات مهم را با سرعت بيشتري بيان كنيد به‌طوري كه بيمار وقت كمتري داشته باشند كه از تلقينات خرده‌گيري كرده و در مقابل آن‌ها مقاومت نمايد.

ادامه مقاله

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.