ایدز و اچ-آی-وی

در . ارسال در خواندنی ها برای خانواده ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

1-ایدز چیست؟  

کلمه ایدز مخفف "سندروم ابتلا به نقصان در سیستم مصونیت جسمانی" است و مسبب آن اچ-آی-وی است که به سیستم دفاعی بدن حمله کرده و باعث می شود که بدن در مقابل عفونتها نتواند از خود دفاع کند و در نتیجه تحت تاثیر بیماری های مختلف و انواع سرطان قرار گیرد. ایدز مرحله پیشرفته عفونت از طریق اچ-آی-وی است.AIDS

2- اچ-آی-وی چیست؟

کلمه اچ-آی-وی محفف "ویروس نقصان در سیستم مصونیت انسان" است. ویروسی که با حمله به سیستم دفاعی بدن مسبب بیماری ایدز می شود.

3- اچ-آی-وی از چه راههایی منتقل می شود؟

- انتقال جنسی

تقریباُ در 80% موارد اچ-آی-وی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

رابطه جنسی محافظت نشده ازطریف واژن؛ مقعد و دهان

- استفاده از سرنگ مشترک

اچ-آی-وی همچنین از طریق استفاده مشترک سرنگ در تزریق مواد مخدردر رگ انتقال پیدا می کند.

- انتقال از مادر به فرزند

اچ-آی-وی ممکن است از طریق مادر آلوده به این ویروس در هنگام حاملگی؛ زایمان و یا شیر دهی به نوزاد انتقال یابد. امروزه راههای متعدد برای پیشگیری و کم کردن احتمال انتقال این ویروس وجود دارد.

4- پس از چند رابطه جنسی اچ-آی-وی انتقال می یابد؟

فقط یک بار رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی که دارای اچ-آی-وی مثبت است کافی است تا شخص در خطر ابتلاء به این ویروس قرار گیرد.

5- آیا ریسک ابتلاء به این عفونت در رابطه جنسی محافظت نشده حتی در صورتی که اسپرم خارج نشود وجود دارد؟

بلی در هنگام دخول محافظت نشده حتی اگر اسپرم خارج نشود احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد.

6- آیا بوسیدن هم خطرناک است؟

اچ-آی-وی از طریق بوسیدن منتقل نمی شود حتی اگر زبان نیز به کار برده شود. تماس بدنی؛ نوازش و حتی استمناء خطری ندارد.Symptoms of AIDS

7- موارد دیگر بدون خطر چیست؟

- اچ-آی-وی از طریق توالتهای عمومی؛ سونا؛ استخر؛ گوشی تلفن؛ استفاده مشترک از حوله؛ چاقو؛ چنگال؛ قاشق و غیره سرایت نمی کند.

- اچ-آی-وی از طریق نیش حشرات از جمله پشه؛سوسک؛ کک و غیره ویا از طریق گاز گرفتن سگ و دیگر حیوانات اهلی سرایت نمی کند.

- اچ-آی-وی از طریق سرفه و عطسه شخص مبتلا سرایت نمی کند.

- اچ-آی-وی از طریق روابط اجتماعی مانند دست دادن؛ به آغوش کشیدن و لمس کردن شخص مبتلا سرایت نمی کند.

- اچ-آی-وی به مقدار بسیار کمی از طریق آب دهان؛ عرق؛ اشک و یا ادرار منتقل شود.

8- آیا رابطه بین آلودگی به اچ-آی-وی و بیماریهای مقاربتی وجود دارد؟

بلی به نظر می اید که ابتلا به بیماریهای مقاربتی از جمله سفلیس؛ سوزاک و بیماریهای که موجب پیدایش جوش بر آلت تناسلی می شود؛ احتمال آسیب پذیری شخص را در صورت نزدیکی با اشخاص آلوده به اچ-آی-وی افزایش می دهد.

9- آیا استفاده از کاندوم برای محافظت در مقابل اچ-آی-وی کافی است؟

در صو رتیکه کاندوم در هنگام دخول جنسی لغزش و یا پارگی پیدا نکند؛ وسیله عالی برای محافظت در برابر اج-آی-وی می باشد.

10- اگر بخواهم شخصی که با که با من رابطه جنسی دارد از کندوم استفاده کند چگونه می توانم بر آن اصرار نمایم؟

     مستقیماُ به او بگوئید که بدون کندوم با او رابطه جنسی نخواهید داشت. نگذارید تا میل جنسی به نقطه اوج برسد.

11- پس از یک تماس جنسی مشکوک برای گرفتن نتایج آزمایش چه مدت باید صبر کرد؟

آزمایش پادتن اچ-آی-وی (آزمایش ایدز) 3 ماه پس از تماس جنسی مشکوک نتایج مطمئن را نشان می دهد. در طول این مدت ارگانیزم بدن در مقابل این ویروس پادتن ایجاد می کند. نتیجه " مثبت" در آزمایش نشان دهنده این است که پادتن وجود دارد. به عبارت دیگر احتمال عفونت زیاد است. صحت این آزمایش باید با آزمایشی دیگر تائید شود. نتیجه منفی در آزمایش نشان دهنده این است که پادتن وجود نداشته ؛ به عبارت دیگر عفونت وجود ندارد.

12- شنیده ام که بعضی ناراحتیهای جسمی نشان دهنده این است که احتمال عفونت وجود دارد.این علائم چه می باشند؟

در حقیقت از 2 تا شش هفته پس از تماس جنسی مشکوک بعضی نارسایی های فیزیکی ممکن است مشاهده شود. علائمی از قبیل تب؛ بزرگ شدن غدد تیروئید و لنفاوی؛ تورم گلو؛ دردهای عضلانی؛ سر درد؛ اسهال و تهوع ممکن است باعث شود که بیمارفکر کند دچار سرما خوردگی و یا آنفولانزای خفیف شده است.

اما همانطور که ملاحظه می شود؛ این لیستی است که علائم مشترک در دیگر عفونتها را نیز نشان می دهد و فقط محدود به اچ-آی-وی و ایدز نمی باشد.

13- در مورد معالجات جدید بحثهای زیادی می شود. آیا معالجه ای برای ایدز وجود دارد؟

از سال 1996 معالجات پیوسته ضد اچ- آی-وی وجود دازد. این معالجات معمولاُ پیشرفت این عفونت را به مقدارقابل توجهی آهسته می کند؛ اما این معالجات در درمان اچ-آی-وی موفق نبوده است. بنابراین تنها یک راه حل وجود دارد: همواره از خود محافظت کرده و پرهیز کنید.

14- در صورت مشکوک بودن به ایدز/اچ-آی-وی به کجا باید مراجعه کرد؟

برای گرفتن اطلاعات و مشاوره لازم می توان به مراکز مربوط مراجعه کرده و آزمایش اچ-آی-وی را انجام داد. می توان از خدمات مشاوره در این مراکز بدون دادن نام بهره برد.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.