سرماخوردگی

در . ارسال در خواندنی ها برای خانواده ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیماری سرماخوردگی «Common Cold» را می توانید معروف ترین وحتی شایعترین نوع بیماری دربین تمام امراض بشری دانست .بطوری که همه افراد درطول زندگی ، بارها دچا رآن شده اند.

common cold

سرماخوردگی به دسته ای از عفونت های خفیف، ولی شدیداً مسریِ گفته می شود که پوشش مخاطی بینی و گلورا گرفتارمی سازند. شایع ترین عامل ایجاد سرماخوردگی رینو ویروس ها هستند که علاوه بر این بیماری، می توانند منجربه بیماریهای وخیم تری مثل التهاب بینی و حلق، خناق، و پنومونی نیزشوند.

ویروس سرماخوردگی معمولا ازطریق انتشارتوسط ذرات معلق هوا به سایرین منتقل می شود ،هرچندکه تماس مستقیم نیزباعث انتقال آن می شود.

محل اولیۀ جایگزینی و رشد نمو ویروس های سرماخوردگی، مخاط بینی و به نسبت کمتر، مخاط پوششی چشم است. ویروس پس از اتصال به مخاط، تکثیر راشروع می کند. دمای مورد دلخواه ویروس برای تکثیر، 33 تا 35 درجۀ سانتی گراد است، لذا در بخش های تحتانی تر دستگاه تنفسی که دمایی در حدود 37 درجه دارند، امکان رشد و نمو ویروس وجود ندارد.دورۀ نهفتۀ (کمون) بیماری 2 تا 4 روز طول می کشد و پس از آن، علائم بیماری شروع می شود هرچند در اکثر افراد، بیماری ظرف 7 تا 10 روز کاملاً بهبود می یابد،اما بندرت ممکن است بیشترازاین نیزبه درازابکشد.

علائم بیماری سرماخوردگی

علائم بیماری سرماخوردگی عبارتند از احساس خشکی در مخاط بینی، دهان، حالت تحریک و ناراحتی مخاطی پس از چند ساعت آبریزش شدید از بینی، سپس احتقان بینی و عطسه، تحریک گلو، گلودرد و پس از آن، احساس کسالت و خستگی و سردرد و تحریک پذیری و بی قراری.تب ازیافته های سرماخوردگی نیست ، مگردرکودکان که تا 39 درجه نیزباعث تب می شود.

گرفتگی بینی ممکن است موجب اختلال در خواب و بدتر شدن بیماری گردد. تهوع و استفراغ نیز گاه دیده می شود که پس از سرفه های شدید رخ می دهد. تورم بدون درد غدد لنفاوی گردن نیز ممکن است مشاهده گردد. ترشحات شفاف اولیه پس از چند روز از شروع بیماری، با مداخلۀ سلول های دفاعی بدن، به تدریج به ترشحات چرکین تبدیل می شوند.

عوارض سرماخوردگی

سرماخوردگی یک بیماری است که بطورخودبخودی محدودمی شود ونیازی به درما ن ندارد. در افرادی که استعداد وراثتی دارند، سیگاری ها ، افراد دچار نقص سیستم ایمنی، سالمندان و کودکان و مبتلایان به بیماری های مزمن قلب، ریه و کلیه، ممکن است سرماخوردگی به سادگی بهبود نیابد و عوارض ایجاد کند. این عوارض عبارتند از :

  1. التهاب گوش میانی که بیشتردر اطفال بیشتر دیده می شود و ناشی از انسداد شیپور استاش است که رابط میان گوش و حلق می باشد.
  2. پنومونی (ذات الریه) که معمولاًناشی ازاضافه شدن عفونت باکتریایی به بیماری اولیه می باشد.
  3. التهاب راه های هوایی تحتانی شامل برونش و برونشیول ها که باعث وخامت حال بیمارمی شود.
  4. التهاب سینوس های اطراف بینی که نسبتاً شایع، ولی «خود محدود شونده» است و معمولاً بدون درمان خاص، بهبود می یابد.

راه های پیش گیری از سرماخوردگی

از آنجائی که فرد مبتلا در دورۀ نهفته، از بیماری خود بی خبر است، ممکن است ناخواسته، دیگران مبتلا نماید. از طرف دیگر، به علت مسری بودن عفونت ، حتی با رعایت نکات بهداشتی هم، ممکن است ابتلا و انتقال آن رخ دهد. حدود پنجاه درصد افراد خانواده، در صورت ابتلای یکی از اعضاء، دچار بیماری می شوند. این نسبت در مدارس و مراکز پر تراکم مثل سربازخانه ها و سرای سالمندان، اندکی کمتر است.

شایع ترین راه انتشار از طریق عطسه (خارج شدن بی اختیار هوای بازدمی از طریق بینی) است، اما سرفه، نقش کمتری دارد.آلوده شدن دست افراد با ترشحات مخاط بینی یا قطرات پرتاب شده از بینی یا دهان فرد بیمار، یا از طریق وسایل مشترک مثل تلفن،حوله ، صفحه کلید کامپیوتروغیره نیز از راه های دیگر انتقال است زیرا ویروس سرماخوردگی، تا ساعت ها بر روی اشیاء ، به حیات خود ادامه می دهد.البته درصورتی که فردپس ازتماس با این اشیاء ، اقدام به شستشوی دست ها نمایدویا بامخاط بینی وچشم خوددست نزند، دچاربیماری نخواهدشد.

واکسن موثری برای سرماخوردگی (برخلاف آنفولانزا و عفونت های پنومرکوکی) تاکنون ساخته نشده است .NasopharyngitisCommonCold

درمان بیماری سرماخوردگی

عمدتاً درمان سرماخوردگی تسکینی است،غرغره کردن با آب نمک ولرم می تواند سبب کاهش دردگلو شود.استراحت دراتاق گرم وباهوای مرطوب (استفاده ازبخورگرم) ، مصرف غذاهای ولرم مثل سوپ ومایعات گرم می تواند به رقیق کردن ترشحات مخاطی کمک کند. مسکن های غیر مخدر مانند استامینوفن، هم در کاهش درد و هم در کاهش تب مؤثرند. مصرف آسپیرین درکودکان ممنوع است ، زیرا بندرت منجربه بیماری کشنده ای بنام سندروم ری (Reye's syndrome) می شود.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.