تازه های بیماری ها و اختلالات

روش تغذیه با شیر مادر

در . ارسال در طب نوزادان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تغذیه با شیر مادر یک مهارت طبیعی اما قابل آموختن می­باشد. 61

با آموزش روش های صحیح شیردهی می­توان از خستگی مادران کاست، شیر خوردن نوزاد را بهبود بخشید، و انتقال شیر از پستان به نوزاد را تقویت نمود. آموزش باید همراه با ویدئو، وجزوات آموزشی باشد.

وضعیت مادرهنگام شیردادن

مادرجهت شیردهی به نوزاد می­تواند موقعیتهای مختلفی به خود بگیرد، اما صرف­نظر از نوع روش، شرط اول را حتی مادر است. می­توان از بالشتک زیر دست یا پا کمک گرفت. نوزاد باید به گونه­ای گرفته شود که سر، شانه و باسن او در یک راستا و نوزاد روبه­روی بدن مادر باشد. موقعیت کنار هم (معروف به موقعیت کلاچ یا فوتبال آمریکائی) ، برای زنانی که سزارین شده­اند بسیار مفید است، زیرا مانع از فشار بر محل زخم می­شود. از موقعیت کلاچ، همچنین برای نوزادان نارس یا کم وزن، و یا نوزادانی که مشکل پستان گرفتن دارند، استفاده می­شود زیرا به مادر اجازه می­دهد که سر نوزاد را به خوبی کنترل نموده و دهان او را به خوبی مشاهده کند. به هنگام تغذیه با شیر مادربایدسعی نمودتا روی پس سر نوزاد فشار وارد نشود، زیرا سبب امتناع نوزاد از پستان می­شود.

 1. روش گهواره (cradle): سر نوزاد روی آرنج، و تنه او در آغوش مادر است. همان دست مادر، سر تا سر نوزاد را از زیر حمایت می­کند. نوزاد در تماس پوستی با سینه مادر، شیر می­خورد. (شکل 1-6). به عبارتی مادر با دست همسو با پستان، نوزاد را کنترل می­کند.
 2. روش گهواره معکوس (cross -cradle) : در این روش مادر نوزاد را با دست مخالف خود نگهداری کرده، دست دیگرخود را زیر گردن نوزاد می­گذارد. به عبارتی مادر با دست مخالف با پستان، نوزاد را کنترل می­کند. (شکل 2-6).
 3. روش فوتبال یا کلاچ ( clutch): نوزاد در کنار مادر قرارمی­گیرد. پاها و تنه نوزاد زیر بازوی مادر بوده، و دست مادر زیرسر اومی­باشد. این روش برای مادران سزارین شده، مناسب است. (شکل 3-6).
 4. روش کنار هم (side- lying): خیلی ساده مادر به یک طرف، به سوی نوزاد، می­خوابد. به گونه­ای که صورت نوزاد همسطح با پستان باشد. (شکل 4-6).

                                  

62 61

شکل 2-6: روش گهواره معکوس

شکل 1-6: روش گهواره

64 63

شکل 4-6: روش کنار هم

شکل 3-6: روش فوتبال (کلاچ)

 

 1. جفت شدن (latch-on): یعنی جفت کردن سر پستان با دهان نوزاد. بدین منظور باید نوزاد به گونه­ای گرفته شود که دهان در مقابل نیپل بوده، گردن اندکی به عقب باشد، و سر، شانه و باسن در یک خط قرار گیرند. برای کمک به نوزاد، دو روش گرفتن پستان و هدایت کردن نیپل به دهان نوزاد وجود دارد:

ü                       روش نگهداری C: چهار انگشت زیر پستان و انگشت شصت روی آن، نوک پستان را به داخل دهان نوزاد هدایت می­کند. (شکل 5-6 آ تا ج).

ü                       روش نگهداری V: یا روش قیچی، مادر انگشتان خود را موازی با آرواره­های نوزاد قرارمی­دهد و آروئول را به داخل دهان نوزاد می­راند. در این روش، دست مادر باید به قدرکافی باز شود. (شکل ب 5-6).

 

شکل ج 5-6: در این شیرخوار، لبها به طور مناسب جفت شده، روی آرئول قرار داشته و نیپل به طور کامل درون دهان است.

65j

شکل ب 5-6: مطمئن باشید دهان شیرخوار به قدر کافی باز باشد.

65b

شکل الف 5-6: روش نگهداری C

65a

 1. رفلکس روتینگ (rooting): با تحریک میانه لب تحتانی نوزاد با نوک پستان انجام می­گیرد. به مجردی که نوزاد دهان باز کند، مادر باید بلافاصله نیپل خود را داخل دهان تا حد کام سخت نماید. بدین­گونه، نوزاد می­تواند با فک تحتانی خود مقدار کافی از پستان را بمکد.
 2. گرفتن آرئول (grasp): نوزاد باید بتواند تا حد امکان نیپل و آرئول را (تا حد 3-2 سانتیمتری از قاعده نیپل) داخل دهان کند. اگر وضعیت نوزاد مناسب باشد، آنگاه نوک بینی و چانه نوزاد در تماس با پستان خواهند بود. زبان نوزاد باید کاملاً از زیر پستان روی نیپل – آرئول مستقر باشد، در این صورت اگر لب تحتانی نوزاد را به نرمی پایین بکشید، زبان به خوبی مشاهده می­شود. اگر چنین باشد، مادر احساس حرکت مواجی را در پستان خود خواهد داشت،
  بی­آنکه دردی را حس کند.
 3. مکیدن و بلعیدن و انتقال شیر: زمانی که نوزاد به پستان جفت شد، مکیدن متوالی با وقفه­های بینابینی شروع می­شود. رفلکس let-down نیز به این امر کمک می­کند. در شروع ممکن است چندین دقیقه مکیدن بدون let-down دیده شود، اما با برقراری شیردهی، آنگاه ریتم مکیدن، بلعیدن، و وقفه­ها آرامتر و موزون­تر شده و تقریباً هر ثانیه، یک مکیدن / بلعیدن رخ می­دهد. صدای بلع، معرف انتقال شیر به نوزاد است. تخلیه شیر مادر توسط فشار منفی (ناشی از اوروفارنکس و دهان) و عمل پریستالتیک ناشی از نوک زبان نوزاد، صورت
  می­گیرد.
 4. جداسازی جفت شدن: معمولاً نوزاد با اتمام شیر خوردن، پستان مادر را رها می­کند. در غیر این صورت کافی است مادر به نرمی انگشت خود را در حدفاصل سینه و دهان، از گوشه لب وارد دهان نوزاد کند. (شکل 6-6).

شکل 6-6: جداسازی جفت شدن66

 1. علائم جفت شدن ناصحیح: شامل است بر: تورفتگی گونه نوزاد هنگام شیر خوردن، صداهای کلیک مانند، چرخش لبهای نوزاد به داخل، حرکت مکرر سر نوزاد، فقدان بلع، و شکایت مادر از درد. صدای بلع نوزاد به هنگامی که از کلستروم تغذیه می­کند، سمع نمی­شود اما زمانی که حجم شیر افزایش  می­یابد، قابل شنیدن است. علائم تأخیری شاملند بر: ترومای نیپل، درد،وزن­گیری ضعیف نوزاد، و کمبود شیر.

برگرفته ازکتاب :راهنمای شیردهی برای مادران وپزشکان [مترجم:دکتربرجیان ،دکترعطائی]

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.