مراقبت های نوزادان

در . ارسال در طب نوزادان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پس ازتولد نوزاد، یکسری اقدامات به منظوربررسی وضعیت تندرستی ونیزکمک به بهترشدن سلامت نوزاد انجام می شود.این اقدامات بطورخیلی خلاصه عبارتنداز:baby smile

  • تخمین سن بارداری : سن بارداری نوزاد را می توان پس اززایمان تخمین زد ( امتیازبندی بالارد) . برای شناسایی نوزادان در معرض خطر ،باید از رابطه بین سن بارداری و وزن تولد استفاده شود .مثلا نوزادانی که جثه کوچک تر یا بزرگ تری از سن بارداری دارند ، بیشتردرمعرض خطر هیپوگلیسمی و پلی سیتمی بوده وبنابراین اندازه گیری گلوکز و هماتوکریت آنها توصیه می شود.
  • مراقبت از پوست : مکونیوم(مدفوع جنین) ، خون ، و ورنیکس (پوست جنینی) اضافی بایدپس ازتولد به نرمی پاک شوند . ورنیکس باقیمانده ، جذب شده وطی 24 ساعت به طور کامل محو می گردد . نخستین استحمام بایدزمانی صورت گیرد که دمای بدن نوزاد تثبیت شده باشد. balard
  • بند ناف : اتلاف آب ژله وارتون (ماده نرم مستقرروی بندناف) باعث می شود که طی زمان کوتاهی پس از تولد ، بندناف چروکیده شود.محل برش بند ناف طی 24 ساعت نمای مرطوب و سفید آبی خود را از دست داده و به زودی خشک و سیاه می شود . طی چند روز تا چند هفته ، بند ناف پوست انداخته و زخمی کوچک با گرانولاسیون بر جای می ماند که پس از ترمیم ، ناف را تشکیل می دهد . بندناف معمولاً طی 2 هفته اول می افتد،هرچندکه مدت آن از 3 تا 45 روز متغیر است . چنانچه بندناف درتماس با هوا باشد ، سریع تر خشک شده و راحت تر جدا می شود . بنابراین بهتراست پانسمان نشود . گاهی عفونت وخیم بندناف دیده می شودکه شایع ترین ارگانیسم های آن شاملندبر: استافیلوکوک اورئوس ، اشریشیا کولی ، و استرپتوکوک گروه B . از آنجایی که عفونت ممکن است فاقد علائم ظاهری باشد ، تشخیص آن گاهی دشواراست . در مراقبت بند ناف باید شرایط کامل آسپتیک رعایت شود. ضدعفونی بندناف با ماده سه – رنگی (triple-dye ) ، بیشتر از آب و صابون موثراست .پاک سازی محل برش بند ناف با کلرهگزیدین 4% در مقایسه با آب و صابون ، ازمیزان بروز امفالیت شدید تا 75 درصد کاسته است.
  • تغذیه : شیردهی انحصاری (exclusive ) ازسینه مادر تا6 ماهگی توصیه شده است.در بسیاری از بیمارستان ها ، تغذیه با شیر مادر از اتاق زایمان شروع می شود . بهترین میزان رشد و نمو در اکثر نوزادان ترم(رسیده)، زمانی است که هر 2 تا 4 ساعت یک بارتغذیه شوند. این فاصله در نوزادان پره ترم (نارس) یا نوزادان با محدودیت رشد ، باید کوتاه تر شود . فاصله 3 ساعت دراکثرموارد ، مناسب است .زمان مطلوب هر وعده تغذیه با شیر مادر ، به عوامل متعددی ، مانند مقدار شیر ، سهولت خروج شیرازپستان ، و اشتیاق نوزادبه شیرخوردن ، بستگی دارد. توصیه عمومی آن است که در 4 روز اول ، نوزاد برای 5 دقیقه از هر پستان ، و یا تا زمانی که مادرشیر دارد ، تغذیه شود .نوزاد پس از روز چهارم می تواندتا 10 دقیقه از هر پستان تغذیه کند .