تازه های بیماری ها و اختلالات

اهمیت بازی در رشد کودک

نوشته شده توسط http://motherkid.ir در . ارسال در بیماری کودکان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نقش بازی در رشد کودک بسیار با اهمیت است. ورزش و بازی، سلامت جسمی انسان را تضمین می کند. انجام فعالیت های ورزشی باعث ایجاد نظم و هماهنگی حرکات بدن می شود. عضلات بدن تقویت می شود و خستگی دیرتر بروز می کند. خستگی روحی و فشارهای عاطفی را کاهش می دهد.

 

کودکان در حال رشد هستند و ورزش برای سلامتی ان ها ضروری است. کودک دبستانی نیاز بیشتری به فعالیت و جنب و جوش دارد و بیش از چند دقیقه نمی تواند در یک جا بنشیند و یا به یک موضوع توجه کند. در نتیجه اگر فعالیت بدنی نداشته باشد نمی تواند توجه خود را هم به چیزی معطوف کند و چیزی یاد بگیرد. عدم تحرک هم مانع رشد جسمی کودک می شود و هم به دلیل عدم توجه مانع رشد شناختی او می شود.

نقش بازی در رشد

تحرک بدنی در رشد استخوان بندی، کنترل وزن، سلامت فکری و ذهنی و تمرکز حواس کودک نقش مهمی دارد. کم تحرکی علاوه بر ایجاد مشکلات جسمانی کودک می شود و او را در معرض خطر ابتلا به بیماری های فشار خون ، دیابت ، نامنظمی هورمون های رشد، مشکلات تنفسی قرار می دهد بلکه عامل ایجاد مشکلات روحی مثل کاهش اعتماد به نفس و مشکلات اجتماعی نیز می شود. رشد و نمو استخوان ها نیاز به تحرک بدنی دارد .

بر اساس تحیقات هر چه میزان فعالیت برنی کودک دبستانی بیشتر باشد، عملکرد تحصیلی او بهتر است. و به عقیده محققان کودکانی دبستانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند به احتمال کمتر در بزرگسالی به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

فعالیت جسمی در سلامت ذهنی و روانی کودک هم موثر است. باعث بهبود خلق و کیفیت سلامتی کودک می شود.

انجام فعالیت های ورزشی منظم با افزایش خون رسانی به اندام ها، و افزایش ترشح هورمون رشد بر عملکرد شناختی ذهن تاثیرمثبتی می گذارد و بهبود عملکرد شناختی فعالیت های تحصیلی کودک را ارتقا می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام 30 دقیقه تمرین های بدنی 10 درصد کارکرد حل مسئله را افزایش می دهد.

ادامه مقاله

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.