سموم دفع آفات

نوشته شده توسط مهندس رمضان صادقي در . ارسال در مسمومیت ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

مسمومیت با سموم وحشره کش ها، ازشایعترین انواع مسمومیت ها بخصوص نزدکودکان است که اغلب ،بعلت تشخیص دیرهنگام، منجربه عوارش کشنده می شود.دراینجاشایعترین انواع مسمومیت های ناشی ازحشره کش هارامعرفی می کنیم.

 

حشره كشهاي ارگانو فسفره و كار بامات ها

ارگانو فسفاتها و كاربا ماتها جزء سموم عصبي هستند يعني در صورت تماس، مصرف خوراكي يا استنشاق اين سموم وارد بدن شده و دستگاه عصبي را به شدت درگير مي كنند اگر چه اين سموم از نظر ساختماني با يكديگر تفاوت دارند ولي با توجه به اينكه هر دو روي قسمتهاي مشابهي از دستگاه عصبي اثرمي گذارند ، علائم باليني مشابهي در نتيجه مسمويت با آنها ظاهر مي شود.

تعدا د زيادي از گازهاي سمي كه در جنگها استفاده مي شوند جزء سموم آلي فسفر دار هستند، همچنين از سموم آلي فسفر دار و كارباماتها در كشاورزي و بهداشت استفاده مي شود و برخي از آنها حتي در پزشكي براي درمان بعضي از بيماريها كاربرد دارند .

علل مسموميت :

انسان ممكن است به علل زير با سموم مذكور دچار مسموميت گردد:

- مصرف عمدي يا اتفاقي

- تماس با حشره كش ها ي مورد مصرف در كشاورزي

- مصرف ميوه ها ، روغنهاي آشپزي و پودرهاي آلوده

- پوشيدن لباسهاي آلوده

علائم باليني ناشي از مسموميت با ارگانو فسفرها عبارتند از :

- كاهش ضربان قلب

- آبريزش بيني

- تنگي مردمك

- افزايش ترشح بزاق

- انقباض عضلات صاف برونشها

- ترشح زياد برونش

- تكرر ادرار

- استفراغ

- اسهال

- ترشح بيش از حد عروق

لازم به ذكر است كه علائم مسمويت ناشي از كارباماتها با علائم مسموميت ناشي از ارگانوفسفره مشابه است ولي داراي شدت كمتري هستند .

تشخيص مسموميت ها :

تشخيص مسموميت ارگا نو فسفاتها و كاربامات ها از طريق بررسي اطراف فرد مسموم امكانيذير مي باشد . در صورتي كه ماده سمي مصرف شده يا ماده اي كه  فرد در تماس با آن است مشاهده نشد با رؤيت علائم ذكر شده مي توان احتمال داد كه فرد در اثر مصرف ارگانو فسفات ها يا كاربامات ها مسموم شده است . علاوه بر اين اكثر ارگانو فسفره ها حالتي شبيه وازلين و بوي مشابه بوي سير دارند كه در تشخيص ماده ايجاد كننده مسموميت موثر مي باشد . به علت متغير بودن مسموميت بايستي براي مشخص كردن دقيق ماده ايجاد كننده مسموميت كوشش شود .

سم زدايي :

در مواجهه با فرد مسموم يا مشكوك به مسموميت بايد هرچه سريعتر آنرا به مركز بهداشتي و درماني منتقل كرد و فرد مسموم را وادار به خوردن و آشاميدن نكنيم .

نكات مورد توجه:

برچسب روي ظروف سموم دفع آفات و بروشور آن را ابتدا كاملاً مطالعه كنيد و سپس جهت استفاده دقيقاً مطابق دستور عمل نماييد.

هرگز سموم دفع آفات را در ظروف مشابه مواد خوراكي و آشاميدني( مانند بطري نوشابه) نگهداري نكنيد.

استفاده بي رويه از سموم دفع آفات نه تنها باعث بروز مقاومت در آفات مي شود بلكه مي تواند از طريق ايجاد باقيمانده در محصولات و آلودگي محيط زيست براي انسان مضر محسوب گردد.

آيا مي دانيد در كشور ما مسموميت با سموم كشاورزي يكي از علل مهم ايجاد مسموميت ها است؟

در هنگام سم پاشي مزارع، باغات و باغچه ها حتماٌ از ماسك، دستكش و لباس مناسب استفاده نماييد.

از بكار بردن مقادير بيش از حد توصيه شده  سموم براي مقاصد كشاورزي خودداري كنيد.

در صورت تماس سموم دفع آفات با پوست، ناحيه آلوده را با مقادير فراوان آب و صابون شستشو دهيد.

هر گونه مصرف خوراكي با سموم دفع آفات را جدي بگيريد و بيمار را براي درمان در اسرع وقت به نزديكترين مركز درماني منتقل كنيد.

آيا مي دانيد علايم و نشانه هاي مسموميت با  برخي از سموم موش كش مي تواند به صورت تاخيري( 24 تا 48 ساعت بعد از مصرف) ظاهر شوند؟

علايم و نشانه هاي مسموميت با گروه مهمي از حشره كش ها (موسوم به تركيبات ارگانوفسفره) با تهوع، استفراغ، دردهاي شكمي، اسهال، اشك ريزش، آبريزش از بيني، تعريق، تنگي نفس، افت فشارخون، تنگي مردمك چشم، اختلالات قلبي و عصبي همراه است.       

 

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.