تازه های بیماری ها و اختلالات

مسموميت هاي دارويی

نوشته شده توسط دكتر ابوالقاسم اسماعيلي در . ارسال در مسمومیت ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هرماده ای که بلعيده شود، استنشاق شود، تزريق و يا جذب شود و در عملکرد طبيعی بدن اختلال ايجاد کند از لحاظ تعريف سم قلمداد می شود.برخی از سموم کاملاً شناخته شده اند مانند سموم دفع آفات، سموم حيوانی، موادشيميايی موجود در منازل و ....

ولی برخی از سموم ناشناخته اند مانند داروها و در حقيقت آنچه بین اثر سمی دارو و اثر شفا بخش دارو افتراق ایجاد می کند مصرف صحیح دارو است .بنا بر این آگاهی در این زمینه و اطلاع رسانی دقیق نه تنها جان هزاران انسان را نجات می دهد بلکه از هزینه سنگین درمان مسمومیتها و عوارض متعاقب آن بر جامعه می کاهد.

مهمترین راه ورود سموم به بدن عبارتند از راه خوراکی، تنفسی، پوستی و تزریقی که در این میان دهان شایع ترین راه ورود سموم به بدن می باشد. شایعترین علت بروز مسمومیت در جهان مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی می باشد که منحصراً به مصرف عمومی مقادیر بالای دارو بسنده نمی کند بلکه در بسیاری از موارد خود درمانی و عدم همراهی بیمار با دستورات پزشک و یا داروساز نیز می تواند زمینه ساز بروز مسمومیت و عوارض بعدی آن باشد.

بسیاری از داروها می توانند اثرات جدی و خطرناکی در افرادی که به مواد شیمیایی موجود در آنها حساسیت دارند ایجاد کنند در عین حال مصرف چند داروی متفاوت نیز می تواند باعث تداخلات دارویی گردد که بالقوه خطرناک است.لذا در صورت بروز مسمومیت لحظات اولیه بعد از مسمومیت برای نجات فرد مسموم حیاتی می باشد .

شايع ترين موادی که در اثر مصرف بيش از حد ايجاد مسموميت می کنند عبارتند از :

داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن، ایبو پروفن و آسپرین

مواد خانگی مانند مواد سفید کننده و حشره کشها

داروهایی که به وسیله پزشک تجویز می شوند مانند داروهای ضد افسردگی و آرام بخش

داروهای خیابانی مانند داروهای مخدر و روانگردان

علائم ونشانه های مسموميت دارويی:

مهمترین علائم و نشانه های مسموميت دارویی عبارتند از:

تغییرات علائم حیاتی که به صورت کاهش یا افزایش تعداد تنفس ویا افزایش وکاهش فشار خون بروز می کند.

تغییرات بینایی که به صورت تنگی وگشادی بیش از حد مردمک چشم ویا تاری دید بروز می کند.

تغییرات پوستی به صورت برافروختگی پوست ، تاولها وسوختگیها ویا تعریق بیش از حد بروز می کند.

ساير علايم ونشانه ها عبارتند از :

تغییرات قلبی و عروقی- تغییرات ریوی، تغییرات کبدی و کلیوی، تغییرات عصبی و ... که هر داروئی بر حسب نوع دارو، میزان مصرف مدت مصرف دارو می تواند هر یک از علایم فوق الذکر را نشان دهد .

نکات قابل توجه در زمينه مسموميت های دارويی:

در صورتی که با فردی برخورد کردید که به صورت عمومی یا اتفاقی بیش از مقدار تعیین شده دارو مصرف کرده است هیچگاه منتظر ظهور علایم مسمومیت نباشید بلکه بلافاصله با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم و یا اورژانس تماس بگیرید .

لحظات اولیه بروز مسمومیت بسیار حائز اهمیت است لذا به سرعت اقدام کنید.

مهمترین نکاتی که به فرد مسئول و یا پزشک برای نجات فرد مسموم باید ارائه داد عبارتند از:

     الف : زمان مصرف دارو

  ب: نوع موادی که ایجاد مسمومیت کرده اند

   ج : میزان ماده ای که ایجاد مسمومیت کرده است

در بسیاری از موارد خانواده ها برای خارج کردن سم از بدن فرد مسموم ایجاد به القاء استفراغ در فرد مسموم می کنند ولی باید متذکر شد که القاء استفراغ در فرد مسموم همیشه مهمترین راه خارج کردن سم از بدن نیست و گاهی ممکن است جان بیمار را به خطر بیندازد.

از خوراندن مایعات به فرد مسمومی که بیهوش است یا هوشیاری وی در سطح پایین قرار دارد خود داری کنید.

برخی از مسمومیتها با معلولیت ماندگار و یا عوارض جبران ناپذیر کلیوی و کبدی همراه هستند بنا بر این در پیشگیری از مسمومیت ها کوشا باشیم .

در صورت تماس پوست و یا چشم مواد اسیدی ویا قلیایی، پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و فوراً مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کنند.

بر مصرف داروی افراد مسن خانواده نظارت داشته باشید چرا که به دلایلی از جمله تشابه شکل ظاهری داروها ، ابتدا به فراموشی ، عدم اطلاع رسانی از نام داروها، بی سوادی و یا کم سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مصرفی دارو دچار اشتباه شوند.

برمیزان داروی مصرفی افراد افسرده و یا کسانی که تعادل رفتاری ندارند نظارت داشته باشید و داروها را از دسترس این افراد دور نگه دارید.

در صورتی که در طول دوره درمان، دارو دچار هر یک از علایم زیر شدید مصرف دارو را قطع کنید و موضوع را با پزشک و یا داروساز در میان بگذارید علائم ونشانه های جدی تر نظیر بی هوشی و یا تشنج حکایت از نیاز به اقدامات اورژانسی دارد.

- سردرد شدید

- گیجی ( اختلال حواس )

- ناپایداری عاطفی

- اضطراب

- مشکلات بینایی

- جوشهای پوستی

- تعریق بیش از حد

- مشکلات قلبی و عروقی

 

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.