شکستگی کشکک زانو چه علائمی دارد؟

نوشته شده توسط www.drmoayedfar.com در . ارسال در بیماری های ارتوپدی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشکک زانو یا استخوان پاتلا (patella) که به اسم کاسه‌ی زانو نیز شناخته می‌شود یکی از سه استخوان سازنده‌ی زانو است که شکلی مثلثی از زاویه‌ی روبروی زانو دارد.

این استخوان در قسمت جلوی زانو قرار گرفته و از ساختارهای درونی زانو در مقابل نیروهای خارجی محافظت می‌کند. در صورتی که نیروی فیزیکی از بیرون زانو به آن وارد شود، کشکک زانو این نیرو را به خود جذب کرده و از انتقال آن به ساختارهای درونی‌تر مانند غضروف‌ها یا استخوان‌های درشت‌نی و ران جلوگیری می‌کند و به این طریق از آسیب بخش‌های درونی‌تر ساختارهای زانو جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، بخش درونی این استخوان با عضروف پوشیده شده که کمک می‌کند تا هنگام خمیدگی زانو، استحکام کافی داشته‌باشد. اتصال تاندون‌ها و رباط‌های مختلف به کشکک زانو باعث می شود تا این ساختار نقش بسیار مهمی در کاهش استرس و نیرو در بین قسمت بالا و پایین پا و نفصل زانو داشته‌باشد.

شکستگی کشکک زانو یکی از مشکلاتی است که این استخوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شکستگی کشکک زانو یک درصد از کل آسیب‌های اسکلتی در انسان‌ها را به تود اختصاص می‌دهد. کشکک زانو بسته به شدت نیروی واردشده نی‌تواند بصورت جزئی یا کامل شکسته شود. در شکل های مختلف شکستگی کشکک زانو ممکن است این استخوان تنها دچار مو برداشتن شود یا اینکه به چندین تکه‌ی جدا از هم تبدیل شود که می‌تواند فرد را دجار درد شدید تری کند.

تشخیص نوع آسیب کشکک زانو از این جهت دارای اهمیت است که نوع درمان را تعیین می‌کند.

علائم شکستگی کشکک زانو چیست؟

اولین و معمول‌ترین علائم شکستگی کشکک زانو شامل درد و ورم موضع اسیب است. در این حالت قسمت جلوی زانو حالت بادکرده دارد که با لمس موضع دچار درد می‌شود.

سایر علائم شکستگی کشکک زانو شامل موارد زیر هستند: احساس درد هنگامی که پا در هر دو جهت ممکن برای زانو حرکت داده می‌شود کبودی در محل ضربه یا اطراف آن ناتوانی در بازکردن کامل زانو ناتوانی در باز‌نگهداشتن زانو و حفظ ساختار پا در راستای مستقیم ناتوانی در راه‌رفتن ایجاد شکل غیرطبیعی در زانو از جمله در بخش مقابل آن حساسیت مفصل زانو به لمس

شکستگی کشکک زانو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در ابتدا پزشک بررسی‌هایی کلی از محل و نوع آسیب خواهدکرد. در این مرحله سوالاتی مانند نوع و محل صربه از فرد آسیب‌دیده پرسیده می‌شود. تست‌هایی مانند بررسی بازه‌ی حرکتی زانو و توانایی بازکردن کامل آن نیز انجام می‌شوند تا نوع احتمالی آسیب زانو مشخص شود. وجود علائم اولیه‌ی شکستگی کشک‌ زانو در انتخاب نوع روش تشخیص قطعی موثر است. اگرچه از ردی علایم موجود، از جمله تغییر شکل در مقابل زانو که نشان از چندتکه‌شدن استخوان کشکک زانو دارد و نیز کاهش بازه ی حرکتی زانو می‌توان تا حدودی از شکستگی کاسه‌ی زانو آگاه شد اما تشخیص قطعی این مسئله با روش‌های تصویربرداری صورت می‌گیرد.

این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • تصویر اشعه‌ی ایکس از زانو در این حالت ممکن است تصاویر از زوایای مختلفی از کاسه‌ی زانو گرفته شوند که نوع و شدت اسیب را به دقت مشخص می‌کنند.
  • تصویربرداری سی‌تی اسکن CT Scan معمولا این تصویربرداری لازم نیست اما در موارد بسیار محدودی ممکن است پزشک به این نوع تصویربرداری نیاز داشته باشد
  • تصویربرداری MRI این نوع تصویربرداری بیشتر برای تشخیص اسیب‌بافت‌های نرم است. در این حالت می‌توان آسیب به تاندون‌ها یا رباط‌های مرتبط با کشکک زانو را مشاهده و بررسی کرد.

روش درمان شکستگی کشکک زانو چیست؟

بطور کلی زمانی که شکستگی کشکک زانو جزئی باشد و این استخوان به چند تکه‌ی جدا از هم تبدیل نشده و بصورت یکپارچه باقی ‌مانده باشد معمولا نیازی به مراحی نیست. در این حالت فرد قادر است تا پای خود را بصورت آزادانه به سمت بالا و مستقیم باز و بسته نماید. برای بهبود آسیب‌های جزئی ایجادشده معمولا از آتل‌ها و ابزاری که این استخوان را برای مدت محدودی بصورت ثابت نگه دارد استفاده می‌شود. در صورتی که شکستگی کشکک زانو شدید باشد و این استخوان به چند قطعه‌ی جدا از هم تبدیل شده باشد نیاز به جراحی برای بهبود آن وجود دارد. در این حالت قطعات مختلف استخوان کشکک زانو با پیچ، پین و سیم‌های مخصوص به هم متصل شده و ساختار یکپارچه‌ی کشکک زانو تشکیل می‌شود. بنابر موارد ذکرشده، در صورتی که آسیبی فیزیکی به مقابل زانو وارد شود و علائم‌ مختلف شکستگی کشکک زانو بروز کنند لازم لست تا برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه شود. آسیب این استخوان می‌تواند با آسیب سایر بخش‌های زانو مانند رباط‌ها یا تاندون‌ها در ارتباط باشد و درمان به موقع و مناسب آن بر درد و ورم زانو بیافزاید.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.