تازه های بیماری ها و اختلالات

عرق بدن

در . ارسال در بیماری های پوست ومو

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از طبیعی ترین واکنش های بدن در برابر گرما و تحرک و البته خنک نگه داشتن دمای بدن، عرق کردن است،

اما همین واکنش طبیعی اگر روی پوست بدن باقی بماند، بوی بدی دارد که اغلب ما ترجیح می دهیم در زندگی اجتماعی ، بابوی بدخوددیگران رانیازاریم.

بدن ما دو نوع عرق تولید می کند؛ «اکرین» که عرق بی رنگ و بی بویی است و روی پوست تمام بدن ترشح می شود و نقش حیاتی تنظیم دمای بدن را خصوصا زمانی که تحرک زیادی داریم، به عهده دارد.                      

نوع دوم، عرق «آپوکرین» است که مایعی غلیظ تر است و از غدد نواحی زیر بغل، کشاله ران و دست و پا ترشح می شود.

ترکیب کلی عرق:

عرق بدن شامل آب ،موادمعدنی، لاکتات واوره می باشد.ترکیب موادمعدنی عرق بدینگونه است:

سدیم[0.9 گرم درلیتر] ، پتاسیم[0.2 گرم درلیتر]،کلسیم [0.015 گرم درلیتر]، منیزیم[0.0013گرم درلیتر].

عناصرمعدنی کمیاب عرق عبارتنداز:

روی[0.4میلی گرم درلیتر]، مس[0.3تا 0.8 میلی گرم درلیتر]، آهن[1میلی گرم درلیتر]، کروم[0.1میلی گرم درلیتر]، نیکل[0.05میلی گرم درلیتر]،سرب [0.05میلی گرم درلیتر]             

epocrinecrin                                                .

عرق بدن که از غدد ترشح کننده درون پوست تولید می شود، برای خنک کردن بدن است. در واقع هنگامی که این آب به آرامی از روی پوست بدن تبخیر می شود، با گرفتن گرمای بدن، پوست را خنک می کند ولی آنچه موجب می شود عرق، بوی بد به وجود بیاورد، باکتری هایی است که روی سطح پوست زندگی می کند.

   عرق بدن ماده بوداری محسوب نمی شود، اما اگر مدت طولانی روی سطح پوست باقی بماند، باکتری هایی که به صورت طبیعی روی پوست وجود دارد، در اثر واکنش های شیمیایی، بوی بد بدن را به وجود می آورد .                                                                            

جالب است بدانید عرق کودکان به این علت که آپوکرین ترشح نمی کند معمولا بوی بد نمی گیرد، از این رو باکتری ها نمی تواند درایجادبوی بد دخالت کند. با بالارفتن میزان تستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکرین نیز ترشح می شود. زنان در مقایسه با مردان از تعداد غدد عرق ریز بیشتری برخوردارند. اما عجیب اینجاست که مردان در مقایسه با زنان بیشتر عرق می کنند.

به غیراز باکتری‌ها دلایل دیگری نیزدر ایجادبوی بدن دخالت دارند.

- فعالیت بیش ازحدغددعرق، مثلا دربیمارانی که بشدت دچاراضطراب واسترس هستند.

- مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الکل، سم آرسنیک، سم سیانید یا کشیدن سیگار

- عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مهبل [ناحیه تناسلی زنان]، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت مجاری اداری

بارعایت نکات زیرمی توانید ازبروزبوی بد، جلوگیری کنید:

- رعایت نظافت شخصی، استحمام روزانه و تعویض روزانه لباس‌ها. همچنین جنس لباس‌هایی که به تن می‌کنیم در کم کردن تعرق نقش بسزایی دارند. لباس‌های نخی معمولا سریع عرق و بوی بد را جذب می‌کنند.

- دقت در نوع تغذیه به کاهش میزان بوی بدن کمک می‌کند. مثلا از خوردن بعضی از غذاهای تند با ادویه جاتی مانند کاری، زیره و سیر خودداری کنید. کمبود روی در بدن مشکل تعرق را افزایش می‌دهد، به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می‌کند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح‌کننده اِکرین را فعال می‌سازد که باعث رقیق‌تر شدن عرق آپوکرین می‌شود.

- استفاده از اسپری و دئودورانت فقط بوی بد را می‌پوشاند و حتی دربرخی موارد سبب افزایش بوی بد می‌شود. در انتخاب دئودورانت هم توجه کنید که حاوی روی و آلومینیوم باشد، زیرا که این مواد باکتری‌هایی که مسبب بوی بد بدن هستند را کاهش می‌دهند.

sweatcomposition

مردها بوی بدتری دارند؟

یکی از دلایلی که بعضی مردها عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر تِستوسترون بدنشان باشد، چون میزان تِستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین کننده است.

علت دیگرآن است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه ی کافی استحمام نمی کنند.

علت دیگر می تواند به فعالیت جسمی بیشترمردها برگردد. زن ها معمولاً ، زندگی آرامتر و کم فعالیت تری دارند. به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت های شدید جسمی می پردازند. مردان ورزشکار طبیعتاً بسیار بیشتر از سایرین عرق می کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدنشان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است

توصیه های خانگی زیربه شما ارائه داده می شود:

۱) استحمام کنید. سپس آب شلغم را بگیرید[ شلغم را رنده کنید و داخل یک پارچه شل بافت ریخته و فشار دهید و عصاره آن را جمع آوری کنید]وآن را با یک قاشق چایخوری به زیر بغل‌هایتان بمالید و ماساژ دهید.

۲) جوش شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را کاهش می‌دهد.

۳) چند لیمو را فشار دهید تا نرم شود. سپس از وسط به ۲نیم کنید و به زیر بغل‌هایتان بمالید تا هسته‌های آن خارج شود. سپس حمام کنید.توصیه می شود که یک روز قبل از این کارموهای زائدزیربغل را از بین ببرید تا اسید لیمو بوی بدن شما را از بین ببرد.

۴) هر روز به حمام بروید و بعد از آن به زیر بغل‌هایتان پودر بزنید. این کار علاوه بر اینکه بوی بدن را می‌گیرد پوستتان رانیز سفید می‌کند.

۵) روغن زیتون، آب پرتقال، آب لیمو و گریپ فروت هم موادی هستند که شما می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که افشره آنها باید تازه باشد. زیر بازوهایتان را پودر بزنید یا هر قسمتی از بدن که لازم است. جوش شیرین را به افشره اضافه کنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس با روغن زیتون پاک کنید. بوی بدن شما از بین خواهد رفت.

6) مصرف مفرط گوشت قرمزومرغ سبب تولید بوی بدمی شود .توصیه می کنیم که رژیم غذایی خودراتغییرداده وسبزیجات ومیوه رابه رژیم خودبیفزائید.

7) ازصابون های آنتی باکتریال استفاده کنید. این صابون ها سبب کاهش تراکم باکتری های روی پوست شماوبنابراین کاهش شدت بوی بدن شما می شوند.

8) درفصل گرما بیشترازلباس های نازک ونخی استفاده کنید.لباس های پلاستیکی بعلت آنکه عرق رابخودجذب نمی کنند به هیچوجه توصیه نمی شوند.

9)لباس های روشن مناسب ترازانواع تیره هستند.

این توصیه‌های غذایی راهم رعایت کنید:

  1. برخی از مواد غذایی مانند سیر و پیاز می تواند روی بوی بد عرق تاثیرگذار باشد و موجب افزایش و تغییر در بوی آن شود.
  2. کم کردن مصرف کافئین از برنامه غذایی روزانه بسیار مفیداست. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر مواد غذایی کافئین دار با تحریک غده ترشح کننده آپوکرین در ایجاد بوی بد تاثیر دارد. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح کننده اکرین را فعال می سازد که باعث رقیق تر شدن عرق آپوکرین می شود.
  1. هر روز ناشتا قبل از صبحانه ۵۰۰ میلیگرم پودر جوانه‌گندم را در آب حل کرده و بنوشید. اگر سوپر مارکت‌های اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارد، می‌توانید از جوانه گندم تازه استفاده کنید. توجه داشته باشید محلول جوانه را با معده خالی و با آب معدنی بنوشید.کلروفیل بوی بدن را به صورت چشمگیر کم می‌کند یا کاملا از بین می‌برد.
  2. اگر کشمکش‌های عصبی باعث می‌شود که تعریق شما ودرنتیجه بوی بدن شما بیشترشود، چای سبز بنوشید. یک قاشق چایخوری چای سبز خشک یا ۲ عدد چای کیسه‌ای را در یک فنجان آب بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورد و کم کم در طول روز آن را بنوشید. این چای به شما کمک می‌کند آرامش پیدا کنید و دیگر عرق نکنید.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.