تازه های بیماری ها و اختلالات

آستیگماتیسم

نوشته شده توسط واحدخبرایران مدلاین در . ارسال در چشم پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آستیگماتیسم حالتی است که در آن انحنای قرنیه در محورهای خاصی از حد طبیعی خارج می شود و در نتیجه می تواند منجر به به بروز تاری دید شود. در این حالت تغییر انحنای محوری در ساختار قرنیه یا عدسی رخ می دهد و به جای آنکه این اعضاء سطحی یکنواخت و صاف داشته باشند،دچار تغییراتی خواهند شد : هر دو حالت آستیگماتیسم قرنیه یا عدسی منجر به تاری دید می شوند. آستیگماتیسم در زمان تولد وجود داشته و می تواند همراه با دوربینی یا نزدیک بینی باشد. این حالت معمولاً وضعیت ثابتی دارد و به ندرت با گذشت زمان بدتر می شود.

این بیماری اختلالی شایع بوده و اغلب افراد تا حدی به این اختلال مبتلا می باشند. در اغلب موارد این اختلال چندان شدید نیست که به درمان نیاز داشته باشد اما در صورت نیاز روشهای درمانی شامل لنزهای تصحیح کننده و جراحی می باشند.

علائم و نشانه ها آستیگماتیسم

علائم و نشانه شامل ایجاد انحنا یا کجی در نقاط خاصی از میدانهای بیناییی، و تاری دید در محافظت محورهای عمودی افقی یا مورب می باشد.

علل

چشم از دو بخش تشکیل شده که می تواند سبب متمرکز شدن پرتوهای نوری شوند. این دو بخش شامل عدسی و قرنیه می باشد. در وضعیت طبیعی هر کدام از این ساختارها سبب متمرکز شدن حد خاصی از پرتوهای نوری می شود به گونه ای که نهایتاً تصویر شئ بصورت طبیعی بر روی شبکیه می افتد. در وضعیتی که سطح قرنیه یا عدسی ناصاف باشد تصویر اشیاء به طور صحیح بر روی شبکیه متمرکز نمی شود و در نتیجه اشیاء تار دیده می شوند. در اغلب موارد در این اختلال تاری دید در یک محور مثلاً افقی یا عمودی یا مورب ایجاد می شود.

این اختلال می تواند همراه با سایر عیوب انکساری نظیر دور بینی یا نزدیک بینی نیز رخ دهد.

در چه زمان باید به پزشک مراجعه نمود ؟

اگر درجه و شدت این اختلال به حدی باشد که فرد نتواند کارهای روزمره خود را به نحو مطلوب و دلخواه خود انجام دهد یا کیفیت تصاویر علاقه و انگیزه فرد را جهت انجام کار کاهش دهد، باید به پزشک مراجعه شود. پزشک با تشخیص این اختلال می تواند اقدامات لازم درمانی را توصیه نماید.

اگر فردی کاملاً سالم باشد تا قبل از سن 65 سالگی باید هر 2 تا 4 سال یکبار معاینه چشم شود. بعد از سن 65 سالگی نیز هر 1 تا 2 سال باید از نظر اختلالات چشمی مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر فردی دچار آستیگماتیسم یا سایر اختلالات انکساری یا چشمی باشد معاینات چشمی باید بیشتر صورت گیرد.

غربالگری و تشخیص

پزشک می تواند با استفاده از ابزارهای خاص معاینات چشم آسیگماتیسم و شدت آنرا تعیین نمایید .

درمان

هدف از درمان، تصحیح انحنای تغییر یافته قرنیه یا عدسی است و روشهای درمانی بصورت استفاده از عدسی های تصحیح کننده، در قالب عینک های مخصوص و لنزهای تماسی یا روشهای درمانی جراحی می باشد. روشهای درمانی جراحی انواع مختلفی دارد که روش لیزیک (LASIK) یکی از آنهاست.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.