تازه های بیماری ها و اختلالات

گل مژه

نوشته شده توسط pgtmrc.bpums.ac.ir در . ارسال در چشم پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گل مژه یک برآمدگی دردناک و قرمز در حاشیه یا داخل پلکها است که بصورت یک توده گرد بنظر میرسد. این توده معمولاً پر از چرک است و همچنانکه بزرگتر میشود ممکن است در بینائی فرد اختلال ایجاد کند به گونه ای که او قادر نخواهد بود که چشمهای خود را کاملاً باز کند .

ممکن است گاهی بیش از یک گل مژه ایجاد شود که در حاشیه پلکها تظاهر می یابند. که اصطلاحاً آنرا التهاب پلک یا بلفاریت می نامند. خوشبختانه اکثر گل مژه ها بعد از چند روز خودبخود بهبود می یابند ولی در طی این مدت نیز خود شخص مبتلا می تواند با انجام اقدامات خاص علائم را تسکین دهد.

علائم و نشانه ها

معمولاً زمانیکه گل مژه پر از چرک شد خودبخود پاره میشود و با پاره شدن گل مژه درد آرام میگردد و بعد از آن از بین میرود. اما قبل از بروز این حالت گل مژه سبب ایجاد یک توده قرمز رنگ و تورم در پلکها و اگر بزرگ باشد تاری دید ، ایجاد خراشیدگی در چشم و نهایتاً فرسودگی چشمها میشود .

علل

عامل ایجاد گل مژه عفونت باکتریائی است . معمولاً عفونتهای باکتریائی در ریشه مژه ها شکل میگیرد و ممکن است در آن واحد بیش از یک گل مژه وجود داشته باشد .

فاکتورهای خطر

گل مژه ها معمولاً مسری نیستند و بمنظور جلوگیری از انتشار عفونت باید کودکان را تشویق نمود که تا حد ممکن به چشمهای خود دست نزنند و مرتباً دستهای خود را بشویند .

در چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود ؟

بسیاری از گل مژه ها بی خطر بودن و توانائی بینائی چشم را هرگز تحت تاثیر قرار نمیدهند. ولی اگر این اختلال سبب بروز اشکال در بینائی، یا حرکت چشم شده و یا بخودی خود درمان نشود و با مراقبتهای معمول از بین نرود باید به پزشک مراجعه نمود.

غربالگری و تشخیص

اگر گل مژه بهبود نیابد یا اینکه عفونت بطور واضح بروز یابد باید سایر علل نیز مورد بررسی قرار گیرند و علاوه بر گل مژه نیز بیماریهای دیگری وجود دارد که شبیه گل مژه هستند اما درمانشان متفاوت می باشد . مثلاً شالازیون که بعلت انسداد در تخلیه غدد پلکی ایجاد میشود نیز علائمی مشابه گل مژه ایجاد کند . بعد از تشخیص گل مژه با انجام اقدامات خاص میتوان آنرا درمان نمود اگر وجود گل مژه توسط پزشک رد شد باید به متخصص مراجعه شود .

درمان

برای درمان گل مژه میتوان از پمادهای آنتی بیوتیکی موضعی بر روی پلک ها استفاده نمود . برای درمان گل مژه هائی که پر از چرک بوده و بخودی خود پاره نشده است ممکن است نیاز به تخلیه آن جهت کاهش درد و فشار باشد . اگر بیش از یک گل مژه وجود داشت ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی باشد .

مراقبت از خود

هرگز گل مژه را فشار ندهید تا به زور چرکها را خارج نمائید . برای کاهش درد و اندازه کاهش گل مژه یک پارچه را با آب ولرم آغشته کرده و سپس آنرا فشار داده و برروی چشمهای خود برای 10دقیقه قرار دهید . و این کار را 4 بار در روز انجام دهید . بعد از پاره شدن گل مژه موضع آنرا تمیز و خشک نگه دارید . برای پیشگیری از بروز مجدد گل مژه هرگز با دست خود چشم هایتان را نمالید و مرتباً دستهای خود را تمیز بشوئید . این مساله به خصوص در مورد بچه ها بسیار مهم میباشد زیرا این افراد بسیار مستعد ابتلا به گل مژه هستند .

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.