تازه های بیماری ها و اختلالات

لیزیک

نوشته شده توسط pgtmrc.bpums.ac.ir در . ارسال در چشم پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لیزیک نوعی روش جراحی جدید است که در آن از طریق لیزر شکل قرنیه اصلاح می شود.

قرنیه دریچه شفاف قدامی چشم است که به نور اجازه می دهد از قدام وارد چشم شود. با اصلاح شکل و انحنای قرنیه، جراح کاری می کند که پرتوهای نوری بر روی شبکیه متمرکز شود. در نتیجه بینایی در افرادی که دوربینی، نزدیک بینی یا سایر اختلالات چشمی دارند بهبود می یابد.

 در این عمل، جراح بخشی از قرنیه را برداشته و سپس با لیزر قرنیه را به شکل دلخواه در می آورد و سپس قسمتی که در ابتدا برداشته شده است یا در سرجای خود قرار می گیرد. از آنجایی که قرنیه خیلی سریع بهبود می یابد. به فاصله کوتاهی بعد از عمل بینایی بهبود قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

لیزیک به عنوان یک عمل سرپایی به حساب می آید، زیرا بستری بیمارستانی آن زیاد نیست. مدت زمان عمل حدود 10 تا 15 دقیقه است.

لیزیک از جمله روشهای مؤثر تصحیح عیوب انکساری است ولی از آنجایی که یک روش جدید است، اثرات دراز مدت آن هنوز به خوبی شناخته نشده است. به همین دلیل تمامی افراد باید آگاهی نسبی درباره عوراض جانبی این روش داشته باشند.

از این روش در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

از این روش برای درمان دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم استفاده می شود. اگر فرد دچار یکی از اختلالات ذیل باشد، پزشک به شما اطلاعات بیشتری در ارتباط با مناسب بودن این عمل خواهد داد. اگر فردی کمتر از 18 سال داشته باشد، عینک یا لنز تماسی در طی 12 ماه اخیر تغییر کرده باشد ( بارداری و شیردهی می تواند سبب تغییر شماره شود.)، اگر فرد مبتلا به یک بیماری خود ایمنی مزمن نظیر لوپوس ، التهاب مفصلی روماتیسمی ، دیابت کنترل نشده یا هر بیماری که در روند ترمیم زخم اختلال ایجاد کند، فرد دارویی مصرف کند که بر روی بیماری یا روند ترمیم زخم اثر گذارد، نظیر رتینوئیک اسید، کورتون و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، فرد ورزشی می کند که بروز منجر به مشکلات چشمی شایع می شود نظیر بوکس یا کشتی، فرد مبتلا به التهاب شدید چشمی باشد، فرد مبتلا به عفونت چشمی با ویروس تبخال یا آبله مرغان باشد، مبتلا به آب سیاه یا هر بیماری دیگری که سبب افزایش فشار چشمی شود، اگر فرد مبتلا به نازکی قرنیه یا قوز قرنیه باشد، مردمک بسیار بزرگ باشد و یا فرد دچار خشکی چشم باشد، عمل لیزیک برای فرد مناسب نخواهد بود.

آماده سازی بیمار

قبل از عمل لیزیک یکسری از اقدامات جهت آماده سازی بیمار مورد نیاز است . اگر بیمار از لنز تماسی استفاده می کند باید چند هفته قبل از عمل استفاده از لنز را کنار گذاشته و از عینک استفاده کند این عمل سبب می شود که قرنیه شکل اصلی خود را بدست آورد.

قبل از عمل از فرد شرح حال کامل اخذ شده و یکسری معاینات انجام خواهد شد. بعلاوه فرد باید لیستی از داروهای مصرفی خود را به پزشک بدهد. سپس او در مورد عمل لیزیک و عوارض جانبی آن، میزان انتظار بهبودی و سایر مسائل دیگر با بیمار صحبت خواهد کرد.

چند روز قبل از عمل باید از انجام هر گونه آرایش یا استفاده از مواد آرایشی خودداری شود. بعد از عمل فرد قادر نیست تا چند روز رانندگی کندو در روز عمل جهت آرامش فرد از یک داروی آرامبخش استفاده می شود.

پیگیری های بعد از عمل

یک روز بعد از انجام عمل فرد باید به پزشک مراجعه نماید . در این ویزیت پزشک پوشش چشم را برداشته و قرینه و بینایی بیمار را معاینه خواهد کرد. سپس برای بیمار قطره های آنتی بیوتیکی و اشک مصنوعی تجویز خواهد شد و پزشک به بیمار توضیح خواهد داد که زمان مناسب برای رانندگی، ورزش و آرایش چه زمانی خواهد بود . برای محفاظت از چشم لازم است که فرد برای 4 هفته، شبها از پوششهای چشمی استفاده نماید. بعلاوه لازم است که یک هفته بعد نیز دوباره به پزشک مراجعه شود. بر اساس نحوه بهبود ممکن است تا 6 ماه بعد نیز مراجعه به پزشک لازم باشد.

خطرها و عوارض جانبی

فاکتورهای خطر و عوارض جانبی شامل عدم عملکرد ابزارهای عمل، عفونت یا صدمه به قرنیه، جایگزینی نامناسب بعد از جراحی، درخشندگی در میدان بینایی یا کاهش بینایی بخصوص در شبها، خستگی چشم ، خشکی چشم، کاهش بینایی به گونه ای که در بعضی موارد ممکن است حتی لنزهای تماسی یا عینک نیز قادر به تصحیح بینایی نباشند، شکایات دائمی چشمی نظیر تاری دید، جرقه در چشم یا حساسیت به نور و نهایتاً تصحیح بیش از حد به این صورت که ممکن است موجب تبدیل دوربینی به نزدیک بینی و نزدیک بینی به دور بینی شود.

عوارض جانبی تنها در یک تا دو درصد موارد رخ می دهد. به علاوه حدود 6 درصد از بیماران طی سه ماه اول بعد از جراحی ممکن است مبتلا به عوارض جراحی شوند. بین 5 تا 15 درصد از افراد ممکن است جهت دستیابی به بینایی بهتر نیاز به انجام دوباره جراحی داشته باشند. بیش از 90 درصد افراد مبتلا به نزدیک بینی توان بینایی 40/20 یا بهتر بعد از جراحی پیدا می کند و برای دوربینیها این درصد کمتر بوده و حدود 82 درصد می باشد. در بعضی موارد بهبود بینایی فوری خواهد بود و در بعضی دیگر نیز ممکن است بهبود تدریجی بوده و در عرض 6 ماه حاصل گردد.

در چه زمان باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر دچار قرمزی، درد و افزایش ناراحتی در چشم عمل شده خود شدید، بینایی شما به تدریج بدتر شد، مبتلا به یک اختلال بینایی جدید شدید که قبلاً آنرا نداشته اید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.