تازه های بیماری ها و اختلالات

 header right fa

آنافیلاکسی

نوشته شده توسط واحدخبرایران مدلاین در . ارسال در ایمنولوژی وآلرژی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

آنافیلاکسی یک واکنش شدید آلرژیک می باشدکه تمام بدن رادرگیر می کند. در مورد تعریف آنافیلاکسی اتفاق نظری وجود ندارد و این عدم اجماع در تعریف، عامل تنوع تشخیص و درمان آن و استفاده از اپی نفرین است.

 

    تنوع و شدت آنافیلاکسی تا حدودی بستگی به روش مواجهه با آلرژن یا عامل محرک دارد، مثلا روش تزریقی در مقابل خوراکی، که اولی معمولاً با واکنش های شدیدتر همراه است.

این واکنش اغلب بصورت ناگهانی شروع می شود وبا طیفی ازعلائم شامل برافروختگی خفیف پوست تا انسداد سیستم تنفسی فوقانی که گاهی اوقات با افت فشارخون و اختلال هوشیاری همراه است،مشخص می گردد ودرصورت عدم درمان حتی منجر به مرگ می شود.آنافیلاکسی شدیدکه باکاهش سطح هوشیاری وافت فشارخون همراه می باشد بسیار نادر است وشیوع آن 1نفرازهر10هزارنفر درسال است.anaphylaxis

آنافیلاکسی یک اورژانس پزشکی است که به  درمان دارویی وپیگیری بعدی توسط پزشک نیاز دارد.

آنافیلاکسی در برخی از افراد بعد ازتماس فرد باماده ای که به شدت به آن آلرژی دارند (آلرژن)بروزمی کند.معمولا واکنش آنافیلاکسی زمانی رخ می دهد که آلرژن واردبدن گردد خواه ازراه عروق مانند نیش زنبور ویا ازطریق دستگاه گوارش همچون داروهای خوراکی .

میزان مرگ ومیر ناشی ازتزریق پنی سیلین یک به ازای هفت ونیم میلیون  تزریق است و واکنشهای آلرژیک سیستمیک شدید دراثرگزش حشراتی مانند انواع زنبور یا مورچه های قرمزتقریبادر4% افرادگزیده شده دیده می  شوند.

    اصطلاحات متنوعی برای توصیف آنافیلاکسی وجود دارند که باعث سردرگمی، به خصوص در تعریف و درمان آن می شود. برخی از این ها شامل: واکنش سیستمیک جنرالیزه، واکنش آلرژیک سیستمیک، واکنش اساسی (جدی)، و واکنش وخیم افزایش حساسیت هستند.

موادی که باعث ایجاد واکنش آنافیلاکسی می شوند:

ازجمله شایعترین عوامل ایجاد کننده ی آنافیلاکسی می توان ازمواد غذایی مانند شیرگاو،تخم مرغ، پسته وبادام زمینی،سویا،ماهی وسایر غذاهای دریایی ومیوه های درختی مانند پسته وبلوط نام برد.

افزودنی های خوراکی مانند سولفیت هاکه درخشکبار،چیپس و سایرغذاها یافت می شوند یکی دیگر از علل شایع آنافیلاکسی می باشند.

 یکی دیگر از مهمترین علل ایجاد واکنش آنافیلاکسی گزش حشرات است.اکثرا این گزشها باعث درد وناراحتی موضعی می شوند که پس از چند ساعت برطرف می گردد،اما دربعضی افراد منجر به واکنش های شدید آلرژیک به صورت آنافیلاکسی می شوند.

برخی از داروها نیز می توانند باعث ایجاد واکنش آنافیلاکسی شوند.از آن جمله می توان به آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد صرع ،شل کننده های عضلانی و...اشاره کرد.فرآورده های خونی نیز به عنوان عامل واکنش آنافیلاکسی ذکر شده اند.

آلرژی شدید به لاتکس نیز می تواند باعث آنافیلاکسی شود، خطرناکترین واکنش هنگامی رخ می دهد که لاتکس درحین جراحی با قسمت های مخاطی داخل بدن بیمار تحت عمل جراحی تماس یابد.

ورزش نیز می تواند باعث آنافیلاکسی شود که دراین حالت با قرمزی عمومی پوست با یا بدون کهیر،کاهش فشار خون وتنگی نفس مشخص می گردد.anafilaksiya

علائم آنافیلاکسی

کهیر وآنژیوادم (غالبادرناحیه لب وچشم ها)

برافروختگی

خارش

خس خس سینه،سرفه،تورم ناحیه حلق،آبریزش بینی ،احتقان بینی

افت فشارخون

تهوع،سردرد،تشنج

بطورکلی علائم آنافیلاکسی را می توان به بخش های مختلف بدن تفکیک نمود:

الف)تنفس

علائم با سوزن سوزن شدن دور دهان و خارش حلق و گلو شروع شده وسپس خارش را به بيني، چشم ، گوش و صورت مي‌كشاند و در مواردي برافروختگي صورت نمايان است. افزايش ترشحات بيني ، حلق و چشم و سپس گرفتگي صدا همراه با سخت شدن گلو و همچنين سرفه ، خس‌خس ، خِرخِر (استرايدور) وبعداً تنگي نفس ، سختي نفس و تنفس دردناك با رتراكسيون قفسه سينه و احساس خفگي ديده مي‌شود.

ب)پوست

علاوه بر گرم شدن و قرمزي ، ايجاد كهير توام با خارش (شروع از محل تزريق و انتشار به تمامي بدن) مي‌كند. در نهايت تورم مخاط(آنژيو اِدِم) وسيانوز لب‌ها ديده مي‌شود.

پ) قلب و عروق

نبض سريع و تند همراه با تپش و سپس كاهش فشار خون و نامرتب شدن ريتم قلب و در نهايت شُك و كُلاپس عروق ديده مي‌شود.

ت) مغز و اعصاب

  ابتدائاً احساس مردن(مثل سكته قلبي)

  ايجاد حس خشمي دشمنانه

  حالت بيهوشي

ث) ديگر اندام‌ها

درگيري گوارش ، سيتم ادراري و زنانگي كه همگي تاخيري هستند كه ممكن است پيش بيايد و شامل تهوع ، استفراغ ، تكرر ادرار و درد كرامپ در رحم مي‌باشد.

تشخيص

برحسب تاريخچه و معاينه مي‌باشد.هرچند بررسي ميزان تريپتاز در سرم ،اختصاصی اين حالت مي‌باشد كه ربع ساعت بعد از ايجاد در خون پديدار مي‌شود و ظرف 4 تا 8 ساعت بعد از بين مي‌رود ولي هيستامين در سرم در دقايق اول سريعاً بالا مي‌رودو ظرف 10 دقيقه از سرم پاك مي‌شود.

 

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.