تازه های بیماری ها و اختلالات

هموگلوبین

در . ارسال در خون شناسی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پروتئینی در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن می برد و دی اکسید کربن را از بافت ها به ریه ها بر می گرداند.

هماتوکریت نیز جزئی از گلبول های قرمز خون می باشد.اختلال درتولید گلوبین ، منجربه بیماری های وخیمی همچون تالاسمی می شود

این پروتئین از ۴ زنجیره پلی پپتیدیتشکیل شده‌است که ۲ تای آنها شامل آلفا و ۲تای دیگر شامل بتا می‌باشد. بین زنجیره‌های آلفا وبتا پیوندهایی وجود دارد که این پیوندها بین ۲ زنجیره آلفا با یکدیگر و ۲ زنجیره بتا نیز با یکدیگر قویتر است. هر زنجیره آلفا دارای 141 اسید آمینه و زنجیره بتا دارای 146 اسید آمینه تشکیل شده است. تمام این چهار زنجیره توسط پیوندهای آب گریز-هیدروژنی-یونی در کنار هم قرار گرفته‌اند. دارای چهار گروه((هم))می‌باشند.


انواع هموگلوبین شامل موارد زیر است:

  • معمول ترین شکل هموگلوبین در انسان هموگلوبین A نامیده می شود(92 تا 98%). هموگلوبین A از زنجیره های پروتئینی تحت عنوان زنجیره آلفا و زنجیره بتا ساخته می شود. هموگلوبین A دو زنجیره آلفا و دو زنجیره بتا دارد. در بعضي از بيماري ها، مثل تالاسمي ممکن است ميزان هموگلوبين A کاهش يابد و ميزان هموگلوبين F زياد شود.
  • هموگلوبین A2 : که از دو زنجیره آلفا و دو زنجیره دلتا تشکیل شده است. هموگلوبین A2 در مقایسه با هموگلوبین A نسبت کمتری از هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز را به خود اختصاص می دهد و معمولا بین2.2% تا 3.2% از هموگلوبین را شامل می شود(کمتراز3.5%).
  • هموگلوبين F (هموگلوبين جنيني)اين نوع هموگلوبين در جنين و نوزادان تازه متولد شده يافت مي شود. کمي بعد از تولد، هموگلوبين F‌ با هموگلوبين A (هموگلوبين بالغين ) جايگزين مي شود.(کمتراز1%)مقدار خيلي کمي از هموگلوبين F بعد از تولد ساخته مي شود. در بعضي از بيماري ها مثل کم خوني سلول هاي داسي شکل، کم خوني آپلاستيک و لوسمي، ميزان هموگلوبين F افزايش مي يابد.

بيش از 350 نوع هموگلوبين غير طبيعي وجود دارد. شايع ترين انواع آن ها عبارتند از

hg:

  • هموگلوبين :Sاين نوع  هموگلوبين در کم خوني سلول هاي داسي شکل يافت مي شود.
  • هموگلوبينC: لیزین درموقعیت 6 بجای اسید گلوتامیک نشسته است.گلبول قرمزبه شکل " سلول هدف " ( Target Cell) درمی آید.
  • هموگلوبينE: اسید گلوتامیک جانشین لیزین درموقعیت 26 گردیده است.اين نوع هموگلوبين در جنوب شرقي آسيا شيوع دارد.
  • هموگلوبين : Dاين نوع هموگلوبين معمولا فاقد علامت است و در بعضي از بيماران مبتلا به  کم خوني  داسي شکل يافت مي شود

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.