تازه های بیماری ها و اختلالات

مورفولوژی گلبول قرمز

در . ارسال در خون شناسی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گلبول قرمزبجزشکل متعارف خود ، که بصورت مقعرالطرفین است، اشکال غیرنرمال متعددی دارد که برخی از انواع شایع آن عبارتنداز:

  1. الیپتوسیت :کشیده تر از گلبول قرمز کروی است.الیپتوسیت و اوالوسیت در آنمی فقر آهن و تالاسمی بصورت شایع دیده می شود و حالت ارثی نیز دارد که در این حالت تعداد بیشتری از این انواع گلبول قرمز در خون بیمار دیده می شود.این سلّول ها در خون یک فرد طبیعی هم مشاهده می شوند امّا تعداد آن ها کمتر از ده در صد سلول ها است .
  2. اوالوسیت:همانطور که از نامش پیداست ، شکل تخم مرغی دارد.
  3. آکانتوسیت: سلول های خاردار نامنظّم با انتهاهای حبابی و گرد که عمدتا در ابتالیپوپروتئینمی یا بعضی موارد خاص بیماری کبدی مشاهده می شوند.
  4. سلول هدف: گویچه های قرمز دارای غشای نازک ، با حاشیه محیطی از هموگلوبین و ناحیه تیره مرکزی  حاوی هموگلوبین.این سلول ها غالبا در بیماری هموگوبین C ، کم خونی های هایپوکرومیک و بیماری کبدی مشاهده می شوند.
  5. شیستوسیت :قطعات حاصل از گلبول قرمز قطعه قطعه شده است که نشانگر همولیز است.ممکن است در کم خونی همولیتیک میکروآنژیوپاتیک ، کم خونی مگالوبلاستیک ، سوختگی ها و انعقاد داخل عروقی منتشر مشاهده شوند.
  6. گلبول قرمز قطره اشکی :همانطور که از نامش پیداست ، شبیه به قطره اشک است.
  7. اجسام هاول ژولی :بقایای صاف و گرد کروماتین هستند.
  8. سلول های بور( Burr) :سلّول های قرمز چروکیده نامنظّم با خارهای برجسته در اختلالات مشابه با شیستوسیت ها مشاهده می شوندRBC..

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.