تازه های بیماری ها و اختلالات

هموستاز

در . ارسال در خون شناسی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وقتی یک اشکال خونریزی دهنده در بدن ایجاد می­شود روندهای ترمیم رگ و ایجاد لخته بلافاصله فعال می­شود.

معمولاً در سیستم شریانی چون سرعت جریان بالاست، فشار خون بالاست و نیاز به عملکرد سریع سیستم­های انعقادی است. معمولاً در این گونه وقایع، پلاکت نقش اساسی دارد و بصورت توپی باعث بسته شدن رگ می­شود.بعد سیستم فیبرین وارد عمل می­شود.معمولاً RBC بدام نمی­افتد و لخته ایجاد شده سفید است (white clot) به همین دلیل در لخته­های شریانی ASA و دی پیریدامول می­دهیم.

در سمت وریدی چون سرعت جریان خون آهسته است و فشار بالا نیست اگر اتفاقی بیافتد معمولاً بعد از فعالیت پلاکت، سیستم انعقادی با سرعت بیشتر فعال می­شود و RBC به مقدار زیاد بدام می­افتد و Red clot ایجاد می­شود. به همین دلیل در DVT و آمبولی ریوی باید از مهار کننده های سیستم همورال یعنی هپارین و وارفارین استفاده کنیم.hemostasis

  • ·عواملی که در هموستاز نقش دارند:

1-        جدار رگ

2-        پلاکت

3-        سیستم انعقادی همورال

  • ·سیستم عروقی:

عروق در حالت نرمال نباید باعث ایجاد لخته شوند. ترکیب No و پروستاسیکلین، ترومبومدولین، ADPase و کمی هپارین( که توسط سلولهای آندوتلیال ترشح می شود) عواملی هستند که مانع اتصال پلاکت به جدار رگ می­شوند. در صورت پاره شدن یک رگ، این رگ باعث می شود که در همان محل یک لخته ایجاد شود و این لخته محدود به همان محل پارگی باشد. مکانیسم مربوطه به شرح زیر است:

1-       کلاژن زیر بافت باعث اتصال فاکتور VWFو پلاکت به محل می­شود.

2-       انقباض عروق توسط پروستاگلاندین A2 باعث محدود شدن لخته می­شود.

3-       فیبرونکتین، اینتگرین، سلکتین از بافت آسیب دیده به خون رها می­شوند ولی بطور موضعی عمل می­کنند.

با پاره شدن رگ tissue factor آزاد شده و باعث فعال شدن فاکتور v می­شود و روند لخته سازی شروع می­شود.endothelialcells

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.