تازه های بیماری ها و اختلالات

دانشمندان آلمانی منطقه‌ای از مغز را که هنگام تحریک کلیتوریس فعال می‌شود شناسایی کردند

نوشته شده توسط er.euronews.com در . ارسال در بیماری های زنان وزایمان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بدن ما بطور پیوسته در حال فرستادن اطلاعات حسی به مغز است و بخشی از قشر مغز که کورتکس سوماتوسنسوری نام دارد و با «حس‌های تنانه» مرتبط است، وظیفه دریافت این اطلاعات و ادغام آنها را برعهده دارد.

حواس در هر قسمت از بدن با یک منطقه خاص از کورتکس سوماتوسنسوری ارتباط دارد و به همین دلیل بسیاری از دانشمندان این قسمت از مغز را منعکس کنندۀ نقشه‌ای واقعی از بدن توصیف کرده‌اند.

دانشمندان همواره در تلاش بودند تا این بخش از مغز را درک کنند، اما اطلاعات آنها در این باره بسیار اندک است. کلیتوریس یا اندام زنانه‌ای که یکی از کارکردهایش تقویت لذت جنسی است، از جمله اندام‌هایی است که اطلاعات کمی درباره چگونگی ارتباط آن با قشر مغزی و نقطه دقیق این ارتباط وجود دارد.

اکنون و برای اولین بار در جهان، تیمی از پژوهشگران آلمانی توانستند ناحیه‌ای از کورتکس سوماتوسنسوری را که با فعالیت کلیتوریس مرتبط است شناسایی کنند.

بر اساس تحقیقاتی که نتیجه آن در ۲۰ دسامبر در نشریه علمی JNeurosci منتشر شد، اکنون مکان دقیقی که در مغز در زمان تحریک کلیتوریس فعال می‌شود، مشخص شده است.

در جریان این تحقیق، پژوهشگران موفق شدند در زمانی که با یک دستگاه لمسی کلیتوریس ۲۰ شرکت کنندۀ زن ۱۸ تا ۴۵ ساله تحریک شده بود، یک اسکن از عملکرد مغز آنها تهیه و نواحی از مغز را که فعال شده بود، شناسایی کنند.

پیش از این نیز مطالعاتی در این باره انجام شده بود اما دانشمندان نتوانسته بودند درباره محل دقیق فعال شدن مغز در نقشۀ کورتکس سوماتوسنسوری هنگام تحریک کلیتوریس به اتفاق نظر برسند. برخی گمان می‌کردند که نقطه فعال سازی، جایی در نزدیکی ناحیه مرتبط با پا باشد و برخی نیز آن را جایی در نزدیکی لگن می‌دانستند.

علت نیافتن پاسخ روشن در این باره، عمدتا از آن رو بود که تکنیک‌های مختلف تحریک کلیتوریس تاثیرات متفاوتی بر مغز می‌گذاشت و پاسخ‌های مغزی متفاوتی را در کورتکس سوماتوسنسوری نشان می‌داد. بطور مثال تحریک این عضو توسط یک شریک جنسی، سایر قسمت‌های بدن را نیز درگیر می‌کرد.

اما دستگاه لمسی جدیدی که دانشمندان در آزمایش اخیر استفاده کردند، بگونه‌ای ساخته شده که باعث می‌گردد مغز فقط به تحریک کلیتوریس پاسخ دهد.

این آزمایش محل دقیق فعال شدن مغز در کورتکس سوماتوسنسوری را مشخص کرد که جایی در نزدیکی نقطه مرتبط با لگن است. با این وجود دانشمندان تاکید کردند که مکان دقیق‌تر در این ناحیه، در بین زنان متفاوت است و بستگی به عادات جنسی و میزان فراوانی مقاربت در هر زن دارد.
امید به درمان قربانیان خشونت جنسی

این کشف بیش از هر چیز می‌تواند به تکمیل درمان زنانی کمک کند که دچار اختلالات جنسی هستند یا قربانی خشونت‌ها جنسی از جمله ختنه دستگاه تناسلی شده‌اند.

دانمشندان امیدوارند با تاثیرگذاری مستقیم روی مناطقی از قشر حسی‌-تنی مغز که توسط کلیتوریس فعال می‌شوند، به این زنان در بازیابی توان جنسی‌شان کمک کنند.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.