تازه های بیماری ها و اختلالات

کارسینوم معده

در . ارسال در بیماری های گوارشی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیش از 90% سرطان های معده از نوع آدنوکارسینوم می باشد. میزان بروز سرطان معده در کشورهای در حال توسعه شایعتر ازکشورهای صنعتی بوده و در مناطق شهری و گروههای اقتصادی – اجتماعی پایین بیشتردیده می شود.

سرطان معده قبل از 40 سالگی نادراست و پس از آن بطور یکنواخت بالا میﺭود و اوج آن در دهه هفتم است.stomach cancer

  • مردان تقریباً دو برابر زنان گرفتارمی شوند.
  • میزان ابتلا در افراد سیاهپوست آمریکایی ، بومیان آمریکا و هیسپانیک ها، 5/1 تا 5/2 رابر سفید پوستان است.
  • بروزسرطان در مهاجران نظیرکشور میزبان می شودو این به نفع دخالت عوامل محیطی است.
  • وضعیت اجتماعی اقتصادی پائین، نگهداری نامناسب غذا و سایر عوامل موضعی معده و رژیم غذائی با ایجاد بیماری ارتباط دارد.
  • عوامل مربوط به رژیم غذایی عبارتست از کمبودچربی، پروتئین و ویتامین های A و C و فراوانی درمصرف گوشت، ماهی نمک سود، غذاهای دودی ، ترشیجات و نیترات ها.
  • شرایط مستعد کننده شامل گاستریت آتروفیک، وضعیت پس از گاسترکتومی، آکلریدری و کم خونی وخیم ، پولیپ های آدنوماتو ،و بیماری منتریه می باشد .
  • سازمان بهداشت جهانی، اچ . پیلوری را جزو کارسینوژن ها طبقه بندی نموده و آن را با آدنوکارسینوم معده مرتبط دانسته است.

کمتر از 5% موارد بدخیمی های اولیه معده مربوط به لنفوم های معده می باشد. معده شایع ترین مکان لنفوم غیرهوچکینی اکسترانودال است . ولی لنفوم هوچکین معده به ندرت دیده می‌شود.

لنفوم بافت لنفوئید مربوط به مخاط معده (MALT) در 90% موارد، با عفونت اچ . پیلوری همراه بوده ودیده اند که 70-60% این موارد پس از ریشه کنی اچ . پیلوری برطرف شده اند . لنفوم های MALT می تواند در ارتباط با انواع مختلف سندروم های اتوایمون یا نقص ایمنی باشد. اکثراین ضایعات در افراد بالای 50 ساله بروز نموده و مختصری در مردان شایعترهستند.main qimg

تظاهرات بالینی

ناراحتی شکم شایع ترین علامت است ، ولی علائم سیری زودرس، تهوع و استفراغ، به خصوص در صورت انسداد مجرای خروجی معده، دیده می شود. خونریزی گوارشی می تواند به صورت کم خونی فقر آهن، خونریزی مخفی یا خونریزی آشکاراز دستگاه گوارش فوقانی تظاهر کند. بی اشتهایی و کاهش وزن اغلب درکنارسایرعلائم دیده می شود. نشانه های متاستاز که بیانگردرمان ناپذیری هستند و که در معاینه فیزیکی دیده می شوند، عبارتست از :غده لنفاوی ویرشو (سوپراکلا ویکولار چپ)، طاقچه بلومر ( توده در فضای اطراف رکتوم که در معاینه انگشتی یافت می‌شود) و تومور کروکنبرگ (متاستاز به تخمدان ها).

سندرم های پارانئوپلاستیک همراه با آدنوکارسینوم معده شامل است بر: سندرم تروسو (ترومبوز)، آکانتوزیس نیگریکانس (ضایعات پیگمانته جلدی)، نفروپاتی غشائی، کم خونی همولیتیک میکروآنژیوپاتیک ، نشانه لسر-ترلات (Leser-Trélat ) (کراتوز سبورئیک ) و درماتومیوزیت.

تشخیص

تست های تشخیصی کارسینوم معده عبارتست از اندوسکوپی یا رادیولوژی باکنتراست دوبل از دستگاه گوارش فوقانی. ضایعاتی که در مطالعه باریوم شناسایی شدند، باید تحت بیوپسی اندوسکوپیک و بررسی سیتولوژیک قرار گیرند. تظاهرکارسینوم معده می تواند به صورت اولسر ، توده، بزرگ شدن چین های معده یا ارتشاح درجدارمعده که مانع از اتساع دیواره آن می‌شود ،باشد. دقت سونوگرافی اندوسکوپیک در تعیین عمق تهاجم 77 تا 93% و در پیش بینی گرفتاری   غددلنفاوی ناحیه ای 65 تا 90% است .گرچه با CT شکم و قفسه سینه می توان متاستازبه کبد و ریه را شناسایی نمود، اما کارائی آن درمرحله بندی بیماری ضعیف است. لاپاروسکوپی روشی است که بادقت بالابرای مرحله بندی و وتعیین قابلیت عمل توموربکارمی رود.

درمان

درمان استاندارد سرطان معده ،رزکسیون کامل آن با جراحی و تخلیه تمامی ضایعات ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک است. ترکیبی از شیمی درمانی همراه با پرتودرمانی بدنبال رزکسیون علاج بخش تومور، می تواند ازعود موضعی کم نموده و میزان بقا را افزایش دهد. برای پیشگیری از انسداد یا درمان خونریزی ، می توان از رزکسیون تسکینی استفاده کرد. پرتودرمانی و اندوسکوپی نیز دربرخی مواردارزشمندمی باشند. روش های انتخابی درما ن برای لنفوم های معده ، ترکیبی از شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی است .

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.