تازه های بیماری ها و اختلالات

بیماری رفلاکس گاستروازوفاژیال [ترش کردن]

در . ارسال در بیماری های گوارشی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بيماري رفلاکس معد به مری (GERD ) شايعترين بيماري مري است كه باعث سوزش سردل می شو د وعلت آن تماس مخاط مری با اسید معده می باشد.

درشرایط نرمال، مکانیسم های دفاعي متعددي براي کاهش تماس مری با اسید وجوددارند که مهمترین آن اسفنکترتحتانی مری (LES) است . در موارداندکی از GERD ، اسفنكتر ضعیف است ، اما شايعترازآن ، زياد شدن دفعات شل شدن گذراي  LES(TLESRs) است . شل شدن گذرای LES بطورطبیعی درهمه دیده می شود اما در بيماران مبتلا به GERD دفعات آن بیشترشده و در نتيجه منجربه تماس مفرط مخاط مری بااسید می شود . فتق هياتال باعث اختلال در عملکرد LES مي شود ، بنابراين ازمشکلات شایع دراین بیماران است . البته فتق هياتال و رفلاکس ، مستقل از يكديگر نيز وجوددارند. سایرعوامل موثر در حفاظت از مري عبارتنداز:

  • ترشح بيكربنات در مری
  • حركات مري : وجود اسيد در مري باعث ایجاد انقباضات مري ( حرکات دودی ثانویه ) و زدودن مواد رفلاکسی مي شود .
  • بزاق : بيكربنات بزاق سبب خنثی شدن اسید رفلاکس شده می شود. لذا در بيماران مبتلا به سندرم سیکا ، GERD شیوع زیادی دارد.

سوزش سردل

علايم باليني

علامت اصلي بيماری GERD ، سوزش سردل است که اگردیده شود تشخيص GERD بسیارساده است . شکایت ازترش كردن يا افزايش بزاق نيز به صحت تشخيص كمك مي كند ،اما اين ویژگی ها هميشه وجود ندارند . معتقدند که اكثر دردهاي غير قلبي قفسه صدري ، که شباهت به آنژین دارد، ناشي از GERD هستند . وانگهی بسیاری علائم دیگر مثل سرفه مزمن ، آسم ، خشونت صدا ، گلو درد مزمن ، و احساس لقمه در گلو می تواند ناشي از رفلاكس مخفي باشند.

تشخيص

  • تشخيص GERD دربیماربا علائم تیپیک ، عمدتا براساس علايم باليني مي باشد.
  • اندوسكوپي روش حساسی براي تشخيص GERD نيست زيرا فقط در 15% مبتلایان ،شواهد ازوفاژيت دیده می شود .هرچندکه به یافتن عوارض بيماري مانند اولسر مري ، تنگي ، و مري بارت کمک می کند .
  • در مطالعه دستگاه گوارش فوقانی باباریم ممكن است رفلاکس ماده حاجب مشاهده شود ، اما اين روش نيز براي تشخيص GERD حساسیتی ندارد .
  • بررسي سرپائی PH 24 ساعته ، تست تشخیصی مناسب درمواردی است که تشخیص قطعی نشده است. هر چند پايش PH دقيق ترين روش تشخيص GERD است ولي توصیه نمی شود زیرا روشی تهاجمی وپرهزینه بوده و یک دوره درمان تجربی با داروهای ضدترشح اسید معده ، که سبب بهبودعلائم می شود، به تشخیص بیماری کمک می کند.

درمان

  • شروع درمان با تغيير سبك زندگي است که شیوع رفلاکس راکم می نماید .البته اين اقدامات تاثیرجندانی نداشته واغلب نیازمند دارومی باشد.
  • داروهاي محرک حرکت، مانند متوكلوپراميد ، براي درمان GERD به كار رفته اند اما کارائی اندک وعوارض جانبی زیادی داشته اند .
  • بنابراین درمان اصلي GERD ، داروهاي خنثي كننده اسيد و ضد ترشحي هستند كه باعث خنثی شدن یامهار ترشح اسيد می شوند.آنتي اسيدهاي داراي منيزيم و يا آلومينيوم سبب بهبودموقت علائم می شوند ، اما برای بهبودی دائم بهتراست از آنتاگونيست هاي گيرنده H2 و مهار كننده هاي پمپ پروتون (PPIs) استفاده شود. موثرترین داروی این گروه نیز ،مهار كننده هاي پمپ پروتون می باشد،که بادوزکافی می توانند علائم GERD را در بيش از 85% بيماران با يكبار (قبل از صبحانه) يا دوبار( قبل از صبحانه و شام) مصرف در روز كنترل كنند.درمان رفلاکس

عوارض بيماري رفلاکس معده به مری

عوارض شايع GERD شامل از وفاژيت، اولسر وتنگي در مري می باشد . تنگي معمولاً باعث ديس فاژي پيشرونده در برابر غذای جامد مي شود و اغلب جهت رفع انسداد نیازمند اتساع اندوسکوپیک و سپس درمان شدید با داروهاي ضد ترشح اسيد براي پيشگيري از عود می باشند.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.