بیماری های مادرزادی متابولیسم
چگونه د راپیدمی کورونا، زایمان کنم.
چندقدم به سوی حافظه بهتر
هردارویی ، مفیدنیست.
آلزایمرچیست ؟
بزرگان ایمنولوژی
با مزاج خود آشنا شویدم
Arrow
Arrow
Full screenExit full screen
ArrowArrow
متابولیسم اشتباه
اختلالات متابولیسم مادرزادی چیست
استرس کروناویروس
چگونه با استرس ناشی ازکرونا مقابله کنیم.
ویروس تاجدار
بیماری قدیمی ، تظاهرنوین
دستورالعمل کورونا و زنان حامله
توصیه هایی برای زایمان بهتر
تقویت حافظه با مواد طبیعی
چی بخورم
داروهای قاتل
مراقب داروهاباشید.
فراموشی
بدترین بیماری پایان عمر
چهره های دنیای ایمنی
سرگذشت ایمنی ازابتدا تا کنون
مزاج
ساختار طبیعی بدن
Shadow
Slider

گیاه درمانی در ایران باستان

در . ارسال در تاریخ پزشکی ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زمانی که طبابت براساس استفاده ازگیاهان بود،بودادن ویا دود کردن برگ وریشه گیاهان، منبعی برای ضدعفونی ویا التیام آلام محسوب می گردید.

هزاران سال قبل ،زمانی که تنهاکشورمقتدرومعتبردنیا ایران بود ،طبیبان ایرانی ازدودکردن گیاهان مختلف به روش خاص خوداستفاده می کرده اند. دراینجا،گیاهان عمده مصرفی درگذشته [وحتی اکنون] رامعرفی می کنیم.

سداب از نوع گياهان « روتاسه » (Rutace ) که امروزه خواص درمانی آن را بدینگونه دریافته اند: ضد هیستری، قاعده آور، موثر در ناراحتی های چشم، کرم کش، بادشکن، ضد صرع، التیام دهنده زخم و حشره کش، جوشانده سداب در از بین بردن شپش و در درمان جرب و کچلی اثر قطعی دارد. اسفند كه در هنگام ريختن روي آتش بوي مخصوصي مي‌دهد و حشرات بدين طريق از محل دور مي‌شوند. همچنين اور واسنا ( Urvasna ) از جمله گياهان خوشبويي بوده كه در ضدعفوني كردن فضاي خانه و نيز هوا از آن استفاده مي‌شده است. اين گياه همان صندل است که اثرات درمانی آن بدینگونه شناخته شده است، مقوی قلب و اسانس آن در رفع ورم مجاری ادراری و ترشحات غیر طبیعی کاربرد دارد، این اسانس از راه دستگاه گوارش جذب و قسمتی از ترکیبات آن که از راه کلیه و شش ها دفع می شود باعث ضد عفونی در این اعضا می شود. مورد که امروزه بصورت موضعی برای درمان تبخال، به عنوان آنتی سپتیک و درمان التهاب مخاط بینی استفاده می گردد. از دیدگاه فارماکولوژی مشخص شده است که اسانس این گیاه می تواند مانع رشد برحی باکتری ها و ویروس ها باکتری های در بدن انسان و جانواران باشد. كندر ، هواپنته چوب انار است نیز براي پاك كردن هوا به كار مي‌رفته است.rue

در مجموع دود دادن و بخور دادن و سوزاندن گياهان و درختان خوشبو و يا ريختن مواد ديگر جهت ضدعفونی ( يوژداثرگري) جهت هوا و زمين و مسكن به كار مي‌رفته است.

علاوه بر هوا براي پاكيزه‌كردن آب نيز روش‌هاي ويژه‌اي داشتند كه به آنها اشاره مي‌شود.

آب‌ زور ( Zour ) كه ‌تركيبي ‌بود از شير ، فشردة ‌گياه ‌هئوما ( هوم ) ( Haoma ) كه داراي ماده ‌افدرين(Ephedrine ) ، مورد و ‌ميخك‌ ، آويشن‌ و هداني پئتا ( Hadhapaeta ) ساقه انار پونيكاگراناتا ( Punica granata ) كه به‌منظور خوشبويي‌به‌اين‌تركيب‌اضافه‌مي‌شود .

سترابو ( Strabo ) مورخ يوناني مي‌گويد : « ايرانيان در هنگام قرباني براي آنكه خون و آلودگي در آب روان نريزند در كنار آن بركه‌اي مي‌كنند و پس از پايان قرباني ، شير و عسل آميخته با مورت روي آن مي‌ريزند . »

ایرانیان باستان برای پاکیزه کردن آب از آفتاب نیز استفاده می کردند که در خورشید یشت به این موضوع اشاره شده است.

اينك به گياهاني كه در كتاب‌هاي تاريخي و مذهبي آيين زرتشت براي درمان بيماري‌ها كاربرد داشته است اشاره مي‌شود .

آويشن كه در سرسفره استعمال مي‌شده ‌است . امروز بعنوان ضدنفخ ، رفع علایم سرماخوردگی مصرف دارد. از لحاظ فارماکولوژیکی معین شده است که این گیاه بر دردهای مزمن موثر می باشد و دارای اثر ضد میکروبی می باشد.hee

ارزن – از روزگاران كهن در ايران كاشت مي‌شده است . هرودوت و گزنوفرن و بليناس در كتاب‌هاي خود را از آن نام برده‌اند .

انقوزه– اين ماده در گذشته براي دوددادن استعمال مي‌شده است استرابو در كتاب جغرافياي خود آورده است كه در سرزمين ماد انقوزه مي‌رويد كه جهت دود دادن و درمان به قيمت نقره فروخته مي‌شود. موارد استفاده آن امروز به این شکل است که بعنوان ضد اسپاسم و بادشکن و رفع بیماری های تنفسی و دستگاه گوارش با منشا عصبی استفاده می شود. اثر فارماکولوژیکی آن: در مطالعات انجام شده بر روی حیوان موجب جلوگیری از لخته شده و کاهش فشارخون شده است و همچنین در موش اثر کاهنده قند خون داشته است.

اورواسنا ( Urvasna ) نام اين گياه مكرر در اوستا آمده است اين گياه همان صندل صندل قرمز و سفيد معروف است .

بادرنجوبه ( بادرنگيويه ) – اين گياه كه منسوب به فرشته رام است در پهلوي واترنگبوي آمده است . اين همان گياهي است كه در مخزن الادويه نام عربي آن مفرح‌القلب آمده و در ايران باستان به كار مي‌رفته ، ميوه آن بادرنگ است . خواص شناخته شده آن در علم جدید: اثرات

آرام بخش، ضد اسپاسم، ضد باکتری و ضد ویروس می باشد و از دیدگاه فارماکولوژیکی دارای آثار آرام بخش و ضد اسپاسم است و آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که عصاره گیاه باعث کاهش فعالیت غده تیروئید در حیوان می شود.

تئوفراست ( ‏Teheo fhrastos ) دانشمند يوناني سده چهارم قبل از ميلاد مسيح نامي از بادرنگ برده‌است بنابرگفتة استاد پورداود در كتاب‌هرمزنامه صحفه‌هاي ۷۴ و ۷۵ و ۷۷ اين ميوه‌قبل از ساسانيان در ايران نام ‌و نشاني‌داشته و در دوران ‌هخامنشيان در سرزمين ايران بوده ‌است و نزد يونانيان بنام سيب ‌ماديMedikon Melon) ) خوانده ‌مي‌شده‌است و در توصيف‌ آن چنين آورده‌اند : برگ‌هاي‌آن همانندبرگ‌هاي‌يك‌گونه تمشك‌است‌ميوه‌آن خوردني نيست ، ميوه‌وبرگ درخت هر دو خوشبوست ، برگ‌هاي‌آن در لاي جامه‌ها گذارند ، براي نگه‌داري آنها از آسيب بيد ، اگر ميوه‌پخته آن را در دهان بگيرند تنفس را آسان‌گرداند . تخم‌هاي آن را بزرگان پارت‌ها از براي چاشني خورش بكار برند ، به اميد خوشتر ساختن بوي دهان .

برنج – از برنج در نوشته‌هاي قديم پهلوي و پازند نامي آمده است اما در اوستا از آن نامي برده نشده است .

بنك – در اوستا بنگه Bangha اين ماده از زمان‌هاي قديم در ايران شناخته شده است و آن‌را با شراب مخلوط كرده و در بيهوشي‌ها از آن استفاده مي‌كردند.

امروزه آن را شاهدانه می نامند و خواص آرامش بخش ، مسکن، خواب آور و مدر برای آن تشخیص داده اند.

تره ( گندنا – Poireau ) – كه در غذاها و سر سفره به كار‌ مي‌رفته است .

خردل سياه – در كتاب سياحت‌نامه فيثاغورس در ايران ضمن اشاره به غذاي شاهان نام آن ذكر شده است . در حال حاضر بعنوان قی آور، مقوی معده، ضد اسکوربوت، ملین و نیرو دهنده مورد استفاده قرار می گیرد.mustard seed brown

زعفران – از اين ماده كه بر روي نان زده مي‌شده است استفاده مي‌كردند

( ترجمه كتاب يك روز از زندگاني داريوش ، دكتر رضازاده شفق ) از زعفران اکنون بعنوان معطر و طعم دهنده استفاده می شود و همچنین تازه آن بعنوان آرام بخش و ضد اسپاسم مورد مصرف دارد.

زنبق – كه مخصوص امشاسپند امرداد بوده است.

نيشكر – اين گياه در دوران ساسانيان در خوزستان كشت مي‌شده و از آن استفاده خوراكي و دارويي مي‌كردند. در جنديشاپور نيشكر زياد بود شكري كه از نيشكر بدست مي‌آمد و عسل زنبور هر دو در طب استعمال زياد داشتند.

سوسن – اين گياه مخصوص امشاسپند خورداد بوده است.‌.

غنانه ( Ghnana ) – اين نام ضمن داروهاي سقط جنين ونديداد مكرر آمده است .

فر‌سپات ( Rraspat ) – در ونديداد جزو داروهاي سقط جنين آمده است .

كرفس (تخم كرفس) در كتاب سياحتنامه فيثاغورس در ايران، ضمن صحبت از غذاي شاهان آمده است. خواص شناخته شده آن: مدر، تامین کننده مواد معدنی و برخی ویتامین ها،

ضد نفخ و مسهل.

هوم درميان گياهان‌دارويي در فرهنگ‌وتعاليم زرتشتي از اهميت‌بيشتري‌برخوردار بوده است و بيشتر به آن پرداخته شده است، هوم ( هئومه Haoma ) – گياه‌كوچكي است كه‌گل‌هاي‌زرد دارد محل رويش‌آن‌در ايران ، افغانستان‌وهندوستان (شبه‌قاره‌هندوستان) مي‌باشد . هنديان‌به‌آن‌سوم‌(سوما=Soma )گويند. دكتر (Aitchinson , R.d demerqunem ) اظهارداشته‌است كه اين گياه همان Eph’edra Vulgan’s است كه ماده افدرين در آن وجود دارد . ايرانيان باستان با هوم شراب جاودان تهيه مي‌كردند و براي آن خواص زيادي قائل بودند .

عصاره گياه هوم را كه پراهوم ( Prahum ) مي‌ناميدند و آن را با صفت جاويدان ذكر و تهيه مي‌كردند . هوم در آيين ايرانيان به اندازه‌اي ارجمند بود كه سه فصل از يشت‌ها به آن اختصاص داده شده است.

 • ویدیوی هفته
 • درمانگر اماکشنده :

  پزشکان قاتل >

  باشگاه خبرنگاران ایران مدلاین :بر اساس گزارش نگران کننده ای

  بیشتر
 • نام آوران ازیادرفته :

  قطب الدین شیرازی >

   

  محمود بن مسعود بن مصلح به قطب الدین شیرازی

  بیشتر
 • تماشاگه اسرار :

  موزه ملی تاریخ علوم پزشکی >

  موزه علوم پزشکی ایران در سال ۱۳۸۰ ودر واپسین روزهای وزارت

  بیشتر
 • نام آوران ازیادرفته :

  جبرئیل بن عبیدالله بن بختیشوع >

   

  او نوه بختیشوع دوم (متوفی ح۱۸۵) بود. پدر جبرئیل

  بیشتر
 • مرکزآموزش پزشکی :

  دانشگاه علوم پزشکی تهران >

  یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت،

  بیشتر
 • تمدن گمشته :

  شهرسوخته >

   

  در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده

  بیشتر
 • 1
 • همه
 • عصرجدید
 • پیش فرض
 • عنوان
 • تاریخ
 • تصادفی
بارگزاری بیشتر کلید شیفت نگه دارید. تمامی خبرها

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.