تازه های بیماری ها و اختلالات

استفاده پدر از نوعی داروی دیابت می‌تواند خطر ناهنجاری‌های مادرزادی را افزایش دهد

نوشته شده توسط per.euronews.com در . ارسال در داروهاوعوامل شیمیائی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک مطالعه نشان می دهد که اگر مردان قرص متفورمین، داروی رایج دیابت نوع ۲ را در طول دوره رشد اسپرم مصرف کنند، فرزندان آنها ممکن است بیشتر در معرض ناهنجاری‌های مادرزادی قرار بگیرند.

درمان با متفورمین قبل ازاقدام به بچه‌دار شدن (برای مردان) با نقایص مادرزادی عمده، به ویژه نقایص مادرزادی دستگاه تناسلی در پسران همراه است.

این مطالعه به‌طورخاص نشان داد که نوزادان پسر متولد شده از پدرانی که در این دوره حیاتی متفورمین مصرف کرده‌اند، نسبت به نوزادانی که پدرانشان این دارو را خارج از این بازه زمانی خاص مصرف کرده‌اند یا هرگز این دارو را مصرف نکرده‌اند، در معرض خطر بیشترناهنجاری‌های مادرزادی دستگاه تناسلی هستند.

تحقیقات جدید روز دوشنبه (۲۸ مارس) در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

ژرمین ام. باک لوئیس، رئیس کالج بهداشت و خدمات انسانی در دانشگاه جورج میسون در ویرجینیا، در این‌باره می‌گوید: «با توجه به شیوع استفاده از متفورمین به عنوان داروی خط اول درمان دیابت نوع ۲، تأیید این یافته‌ها به فوریت مورد نیاز است. درضمن به راهنمایی‌های بالینی برای کمک به زوج‌هایی که قصد بارداری دارند نیاز است تا خطرات و مزایای استفاده از متفورمین برای پدر را نسبت به سایر داروها ارزیابی کنند.»

دکتر مارتن ونسینک، نویسنده اول این تحقیق و اپیدمیولوژیست دانشگاه دانمارک می‌گوید که تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا و چگونه متفورمین بر رشد اسپرم و جنین حاصل تأثیر می‌گذارد، مورد نیاز است. وی گفت: «در این بین مردان دیابتی که قصد بچه دار شدن دارند و به داروهای جایگزین علاقه‌مند هستند، باید قبل از تعویض دارو با پزشک مشورت کنند. مصرف یا عدم مصرف متفورمین تصمیمی است که هر بیمار باید با پزشک معالج خود بگیرد.»

هم دیابت نوع ۱ که در آن بدن انسولین کافی تولید نمی‌کند و هم دیابت نوع ۲ که سلول‌ها در آن مقاومت به انسولین نشان می‌دهند، می‌توانند باروری مردان را مختل کنند. مطالعات نشان ‌می‌دهد دیابت و قند خون بالا مرتبط با آن می‌تواند هم تولید تستوسترون و هم تولید اسپرم را مختل کند و به کاهش تعداد اسپرم و اختلال نعوظ کمک کند و این بیماری همچنین با آسیب DNA در سلول‌های اسپرم مرتبط است.

تیم تحقیق در این مطالعه سه دسته از داروهای دیابت را مورد تحلیل و بررسی قرار داد؛ انسولین، متفورمین و سولفونیل‌اوره، اینها دسته‌ای از داروهایی هستند که برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شوند و عملکرد متفاوتی با متفورمین دارند.

متفورمین با کاهش میزان قند آزاد شده در جریان خون توسط کبد عمل می کند در حالی که سلول‌ها را به انسولین نیز حساس می کند. به گفته پایگاه داده پزشکی StatPearls، سولفونیل‌اوره هم سلول‌ها را به انسولین حساس می کنند و هم سلول های لوزالمعده را به تولید بیشتر هورمون هدایت می کنند.

نتایج مطالعه نشان می‌دهد که متفورمین با ایجاد اختلال در رشد اسپرم در پدر، خطر نقص مادرزادی را افزایش می‌دهد. دکتر ونسینک می‌گوید که مطالعات آتی در جمعیت‌های مختلف برای تایید این یافته و درک اینکه چرا این دارو ممکن است با چنین خطری مرتبط باشد، مورد نیاز است.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.